| Kiki20098 a întrebat:

Ce diferenta e in "a trai" si "a exista"?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unii isi traiesc viata, din plin.
Altii doar exista.

| Deliiiia a răspuns:

A trai inseamna sa pui sentiment, sa te dedici fiecarui actiuni, sa fii constient de tine si de lumea inconjuratoare. A exista inseamna a trece prin viata fara sa observi, fara sa faci nimic productiv, doar oferindu-i organismului resursele energetice pentru subzistenta.

| Lacramioara_Xenia_1990 a răspuns:

A trai = momentul cand esti prezent fizic si psihic.
A exista = momentul cand esti prezent fizic dar cu mintea in alta parte.

| Anonimus02 a răspuns:

A trai= a avea viața
A exista= a fi in univers dar nu trebuie neaparat sa ai viața. Precum in exemplul dat de cineva de mai jos: canapeaua pe care stau exista. Dar eu si exist si trăiesc. Sper ca m-ai inteles