| anonim_4396 a întrebat:

Ce distanta e intre Gara Iasi si Palas Mall? Si de la Palas la gradina botanica? (sau daca e mai aproape de gara).

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Cativa kilometri, daca ai timp si e vremea ok nu are sens sa mergi cu altceva decat pe jos. De la gara iei tramvaiul 3 pana la Opera si dupa aia pe jos in ~7-10 minute esti la Palas. Spre Botanica trebuie' sa urci copoul - cam 40 de minute de la gara pe jos, depinde cum te misti. Cu tramvaiul, iei un 3 de la gara pana in Piata Unirii, si de acolo iei un 13/1 (mereu le incurc, il iei pe ala care urca spre Copou, e atat de simplu) pana pe la Parcul Carol (poti sa mergi si pana la capat, capatul e la vreo 200 de metri mai sus de Botanica oricum). Sau... taxi, preturile sunt decente si daca te grabesti, ce ti-e cu 10 RON in +/- (bine, de la gara la Palas, ziua, nu are voie sa fie mai mult de vreo 6 RON).

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana la Palas cam 2.5 km
De la Palas la Botanica cam 5 km dar merita sa ii faci pe jos daca ai timp