| elena69 a întrebat:

Ce documente trebuie pentru cartea de identitate italiana?

4 răspunsuri:
| aryana1991 a răspuns:

Eu l-am facut acum 8 luni si mi s-a cerut asa-3 fotografii mici, format legitimatie
contractul de munca ca sa vada ca ai asigurare si ca te poti intretine sau daca nu lucrezi cu acte ti se cere o asigurare medicala dar nu poti face dpar privata costa in jur de 120 euro la an sau daca ai rude de gradul1 poti trece pe asigurarea lor, ca si cum te-ar lua in grijalui-ei
si iti mai trebuie doua monopoli fiscale pe care le cumperi de la orice bar-tabachi care sunt in jur de 17-19 euro unu

dar inainte trebuie sa mergi la municipiu din localitate si sa faci o cerere pentru rezidenta cu adresa unde vrei rezidenta si o sa iti vina la adresa specificata un vigile ca sa verifice daca intr-adevar stai acolo.si carte de identitate te costa in jur de 5-6 euro. daca mai ai nelamuriri te pot ajuta

| elena69 explică (pentru aryana1991):

nelamurirea mea este daca printe documente trebuie se prezint si pasaportul avand 14 ani? (pasaportul meu este scazut) ...multumesc mult pentru raspuns

| aryana1991 a răspuns (pentru elena69):

Fiind in ue te poti prezenta cu c.i si codicele fiscale care se ia de la agentia de entrate

| Maria_Ana_1997_f a răspuns:

ACTE NECESARE
- 3 fotografii format legitimatie recente
- un formular care va fi obtinut contra cost de la casieria Primariei
NB in cazul cartilor de identitate furate sau perdute trebuie depusa si copie de pe denuntul facut la Politie si prezentat originalul aceluiasi denunt pentru a fi verificata copia de catre functionari. De asemenea, in cazul cartilor de identitate deteriorate, pierdute sau rubate se va plati o taxa in plus.

In cazul eliberarii primei carti de identitate sau in cazul reinnoirii acesteia, urmeaza a fi prezentat un alt document de identitate valabil (ex. pasaportul romanesc sau cartea de identitate romanesca) sau doi martori care se legitimeaza cu documentele valabile.

In cazul reinnoirii cartii de identitate deteriorate, va trebui predat functionarilor primariei documentul deteriorat.

Pentru minori este nevoie si de prezenta a doi martori, cu documente de identitate valabile.

- carta/ atestat de sedere (carta di soggiorno, permesso di soggiorno, attestato di residenza), care sa nu fi expirat;

- se depune in copie carta de sedere/atestatul de sedere;

- un document de identitate valabil in original (carte de identitate sau pasaport romanesc);

In plus, noua lege a stabilit ca si minorii au dreptul la carte de identitate, eliberata in baza varstei:

Pentru minorii sub 3 ani, cartea va fi valabila 3 ani
Pentru cei cu varste intre 3 si 18 ani, cartea va avea o valabilitate de 5 ani.