| AlexxYzzy a întrebat:

Ce drepturi mai are familia asupra unei persoane care a devenit majora?
Mai pot sa intervina in vreun fel in viata persoanei devenita majora daca aceasta nu mai doreste?

3 răspunsuri:
| Preotul500 a răspuns:

În mare parte, nu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca persoana majora nu este bolnav psihic familia nu are nici un drept, cu exceptia dreptului la mostenire.

| Advvrt a răspuns:

Nu mai are absolut niciun drept decat daca persoana respectiva depinde de familie. Adică daca sta la tine in casa poti impune reguli.