| ralluca15lp a întrebat:

Ce e aia gheata carbonica si de unde se face rost de ea?

Răspuns Câştigător
| chrystyan21 a răspuns:

Gheata carbonica sau gheata uscata, denumire tradusa din limba engleza la DRY ICE, se obtine prin solidificarea CO2-ului la presiune atmosferica si are o temperatura de aproximativ -78, 5 * C.
Gheata carbonica este 100% alimentara, NON TOXIC.
Se numeste gheata uscata fiindca nu se topeste ci sublimeaza, adica se evapora si nu lasa in urma umezeala sau alte reziduuri, fapt pentru care gheata carbonica este utilizata in multe domenii:
– aplicatii industriale (sablare cu gheata carbonica )
– industria farmaceutica si spitale (depozitarea, conservarea sau transportul organelor / probelor biologice, in medicina la inlaturarea negilor, medicii mai folosesc si denumirea de zapada carbonica)
– laboratoare de cercetare (accelerarea sau incetinirea unor reactii chimice), industria alimentara (pastrarea fructelor si legumelor, sau pentru racire sau congelare foarte rapida)
– efecte speciale si divertisment (efecte de ceata in cluburi, la nunta sau la evenimente speciale in cocktailuri si sampanie ).
Gheata carbonica se gaseste sub forma de granule de diferite dimensiuni (pelete), placi sau blocuri de gheata carbonica.
Pretul unei cutii de gheata carbonica este de 250 lei.
Pretul include 18 kg de gheata carbonica si ambalajul termorezistent.
Detalii pe http://dry-ice.ro/pret/

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este dioxid de carbon solid de inalta puritate, gasesti de cumparat aici: http://dry-ice.ro/