| Maria66 a întrebat:

Ce e antonimul si sinonimul?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe dexonline.ro si afli din cea mai buna si autorizata sursa. Numai bine!

| misterioaѕa a răspuns:

Antonimele sunt cuvintele cu sens opus, iar sinonimele sunt cuvintele cu acelasi sens!

| Négatif a răspuns:

Bună.
Un antonim este un cuvânt care, considerat în raport cu altul, are un sens contrar(cu sens opus unul altuia, ex. : '' rece/cald ''.
Sinonimele sunt cuvinte cu forme diferite dar care au același sens. ( ex. : ''cald/fierbinte'', etc.)
Succes!

| αʟεх a răspuns:

Antonime= cuvinte cu sens diferit( ex: fericit-suparat, bun-rau etc.)
Sinonime = cuvinte cu acelasi sens (ex: invins=infrant, creanga=ramura, trist=suparat etc.)

| Dumnezău a răspuns:

Dar tu, stii ce e aia prostie? Un indiciu:traieste prin tine.Cum sa nu stii ma, ce-s antonimul si sinonimul? Nu te lasa mama ta la scoala?

| ands a răspuns:

Antonimul e antonimul sinonimului happy

| IGM a răspuns:

Antonimele sunt cuvintele cu forma diferita si sens diferit.
Sinonimele sunt cuvinte cu forma diferita dar cu acelasi sens.

| Diana915 a răspuns:

Sinonimul=cuvant cu acelasi sens dar cu forma diferita
antonimul=cuvant cu sens opus si cu forma diferita

| Saiko2502 a răspuns:

ANTONIMELE sunt cuvinte cu formă diferită şi cu înţeles opus:
mare # mic; înalt # scund; bun # rău; sus # jos etc.

• Antonimia se poate realiza şi cu ajutorul prefixelor (prefixe antonimice, negative sau privative):

confirma # infirma;

închide # deschide;
împacheta # despacheta;

cinstit # necinstit;

SINONIMELE sunt cuvintele cu formă diferită şi înţeles identic sau foarte asemănător.
Un cuvânt poate avea mai multe sinonime, formându-se astfel o serie sinonimică:
adevărat - real - veritabil - autentic

| Petras_Tomita_1996 a răspuns:

1sinonimul este cu sens asemanator
2antonimul cu sens diferit
1moale pufos
2usor greu