| wannabe a întrebat:

Ce este acela senzor de proximitate la un telefon? La ce foloseste?

Răspuns Câştigător
| VictoriaGiorgiana a răspuns:

Aici ai toate detaliile http://victoriagiorgiana.wordpress.com/......oximitate/ Mai toate smartphone-urile au senzor de proximitate pentru a nu atinge, din greseala, telefonul cu urechea.

5 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Banuiesc ca e vorba despre un senzor de miscare (accelerometru). El e folosit pentru autorotatia imaginii telefonului (de exemplu te uiti la o poza si cand intorci telefon se intoarce si ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este vorba de traducere gresita. Asa ceva nu exista, DAR este posibil sa fie vorba de un dispozitiv de avertizare ( la telefoanele fixe fara fir!) pentru a sti ca iesi din raza de de actiunii a bazei emitatoare. Telefoanele fara fir functioneaza baza- receptor si distanta de comunicare intre ele este limitata. Posibil ca la asa ceva se refera, pentru a sti sa nu te indepartezi de baza si sa nu pierzi semnalul. ( adolf )

| kapaionutz a răspuns:

E acel senzor care stinge ecranul atunci cand vorbesti la telefon ca sa nu apesi pe touchscreen cu urechea.

| DannyDeBorg a răspuns:

Senzor de proximitate

Este o facilitate mai puţin utilă, dar întâlnită pe multe dintre telefoanele de fiţe (seria Nokia 8xxx, Apple iPhone). Cu ajutorul senzorului de proximitate, poţi da pe silenţios telefonul prin simpla întoarcere a acestuia cu faţa în jos. La fel şi în cazul "ceasului deşteptător", iar când apropii telefonul de ureche se va răspunde automat, fără ca tu să apeşi vreo tastă.

| CatalinBosssu a răspuns:

Senzor de proximitate:ajuta sa nu atingi ecranul cu urechea din greseala.La telefoanele astea noi ă mai băgat încă o chestie în plus:cand pui telefonul pe pat sau pe orice obiecte nu i mai funcționează ecranul doar sa il prinzi si sa vezi ora, trebuie sa l ti în mână ca să i meargă ecranu!hee hee)