| GarryOne a întrebat:

Ce este CMS, este un termen din domeniul informaticii?

2 răspunsuri:
| trustbogdan a răspuns:

Un sistem de administrare a conținutului sau CMS (în engleză Content Management System, CMS) este un sistem software utilizat pentru automatizarea cât mai deplină a gestiunii conținutului, în special cea a siturilor web. Scopul este de a reduce sau elimina intervenția programatorilor la editarea și administrarea siturilor lor. CMS-ul facilitează organizarea, controlul și publicarea de documente sau alt tip de conținut, cum ar fi imagini si resurse multimedia. Un CMS facilitează adesea crearea in comun de documente. Un "CMS web" este un CMS cu facilități adiționale pentru ușurarea publicării de conținut pe diversele situri.

| anonul a răspuns:

Daca stii engleza citeste asta http://en.wikipedia.org/wiki/Content_management_system funda? :)