| Dan10079 a întrebat:

Ce este un transformator?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Un fel de generator sau cutie imensa care are niste bucati metalice in interiorul lui si transforma curentul de inalta tensiune in joasa tensiune sau invers asa folosindu-se pentru uz domestic sau industrial.

| FlorinDiablo a răspuns (pentru mgtow):

Aiurea nu ai nici cea mai vaga idee.Un transfortmator este un disponzitiv electromagnetic, care redreseaza energia electrica(curentul). Transformatorul are functie de dublor de tensiune sau defazor de tensiune.Prin parcurgerea bobinelor acesta formeaza camp EM.Cam asta e un transformator intr-o descriere vaga...

| mgtow a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Dar tu stii mai bine eh? Hai ca esti mare filozof in nimic si nu te mai baga in ceea ce nu iti apartine.

12 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Spetsnaz etic e asa: Bai frate daca nu stiu despre ce e vorba, tac ca nu e loc de dat cu parerea aici, cand vad ca dai raspunsuri eronate incerc sa spun ce alti nu o spun cum trebuie. Daca nu vroiam sa raspund vedeam ca a dat funda la un raspuns aiurea si treaceam mai departe.Dar am gandit ca poate vrea sa afle ce e ala un transformator. Puteam sa ii mai descriu si mai detaliat dar consider ca pentru. a intelege unele detalii trebuie sa cunoasca si niste termeni. Dupa ce mi-ai scris tu vad ca totul este in nonsens.Si este plin de agramatisme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumos raspuns ai premiat.
Uite explicatie corecta la Florin Diablo, nu la un copil care se viseaz sofer dar nu are habar ce este acela un transformator, cumva prieteni pe mess? laughing)))))

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai taci ca tu habar n-ai ce e sa inveti o scoala asa ca prima oara invata din carte apoi vino cu comentarii aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar eu mi-am dat seama mai devreme ca o sa-mi trebuiasca cartea si m-am pus pe invatat, nu ca altii care doresc sa-si cumpere diplome pe net laughing))))

| mgtow a răspuns (pentru Dan10079):

Un trucaj.

| Dan10079 explică (pentru mgtow):

Da? dc?

| mgtow a răspuns (pentru Dan10079):

Ca sa mai faca misto de lume.

| Dan10079 explică (pentru mgtow):

Aha rolling on the floor)

| JosePpPp a răspuns:

Un transformator este ca un mic acumulator care aduna curentul si apoi ii da intensitatea dorita. 12V 2v, 5.10 etc