| visti97 a întrebat:

Ce face un inginer proiectant la serviciu?

Răspuns Câştigător
| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Uita-te aicia si citeste :P
http://www.wall-street.ro/......ctant.html
Proiectantul Inginer in Constructii se ocupa in principal cu:
- (treapta I - Proiectant Inginer Constructii Stagiar - DEBUTANT) stabilirea sarcinilor de incarcare a structurilor, efectuarea calculelor statice si dinamice, conceptia structurii de rezistenta,
- (treapta II - Proiectant Inginer Constructii Independent - CONFIRMAT) intocmirea caietelor de sarcini, structurarea si organizarea proiectului, intocmirea planurilor tehnologice de executie, montaj si a graficelor de executie, dimensionarea sectiunilor, intocmirea masuratorilor si a cantitatilor de lucrari, verificarea si urmarirea executiei lucrarilor in santier,
- (treapta III - Proiectant Inginer Constructii - SENIOR - Sef de Proiect) conducerea procesului de proiectare, programarea lucrarilor de proiectare si executie, elaborarea de solutii economice, tehnice si tehnologice, verificarea, compararea si selectarea ofertelor, precum si intocmirea, verificarea si derularea contractelor de proiectare.

Fundaaa;))?
Please :">:">
Primaa :P

3 răspunsuri:
| alecs871 a răspuns:

Sta pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce proiecteaza. Eu proiectez cladiri. Decid din ce materiale or sa se construiasca, fac calcule sa vad daca sunt suficient de solide si apoi fac desene dupa care sa se construiasca. Altii pot proiecta motoare, masini, avioane, baraje, instalatii de apa/gaz, televizoare, ambalaje de produse, frigidere, etc. In principiu e tot aia. Te gadesti cum vrei sa arate produsul, te gandesti la ce materiale / resurse iti trebuie, faci calcule sa vezi daca e bun, daca nu se strica, daca nu costa prea mult, daca poate fi folosit si apoi il desenezi ca altii sa inteleaga ce ai gandit tu si sa poata sa il faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde
in primul rand ce i se ceretongue
apoi face ceva proiectare si se cearta cu constructorii carora nu le convine nimic pentru ca "nu se poate face"