| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci ca inginer in IT si cam cat se castiga?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde in ce te specializezi. Inginer IT e prea vag zis. Poti face automatizari, poti face hardware, poti face software... poti face retelistica samd.

Salariile sunt mari, pleaca de la 500europentru incepatori fara experienta pana la mii de euro

| IonutZEW a răspuns (pentru suntserios):

Salariile in Romania, da, in alte tari poti si 2000euro pe luna pentru incepatoriwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti spun sigur ca bine happy. Dar pana sa termini facultatea de 4 ani in cazul meu, ai mult de munca, foarte mult de invatat, 2 ani de matematica intensa, algebra vectoriala, geometrie analitica, analiza matematica, metode numerice, ai fizica, ai materiale pentru electronica, calcule sinusoidale. Multe irelevant fata de ce ai intrebat tu.
Se castiga si 6-7k euro in Romania, daca ai experienta peste 10 ani in domeniu si esti foarte bun, esti si foarte cautat, poti fi IT Manager, It project manager si tot soiul, oricum incepi cu un salariu de 500 euro, pana avansezi pana termini si un masterat tot pe domeniu, depinde si ce fel de IT esti, pe telecomunicatii, pe arhitectura calculatoarelor, pe software, coding si toate cele, sunt de diferite tipuri. Eu sunt viitor Inginer Teleomunicatii, iar salariul actual e bunicel pentru inceput desi am lucrat si pana sa incep facultatea tot pe acest domeniu si mi-a placut foarte mult.
Ce faci ca inginer: tot ce te pune superiorii tai, te deplasezi la locul cu pricina unde ai de instalat echipamente, codezi, faci proiecte, esti team leader, coordonezi diferite echipe in diverse locuri, cu diverse sarcini si atributii, faci exact ce ti se da in fisa postului, intretii echipamente, chiar daca afara este -30, daca nu au alti tehnicieni disponibili te poate chema chiar si pe tine, nu am facut niciodata mofturi ca eu nu ma duc, sau eu nu fac, asa cresti in ochii superiorilor sau a directorului de departament, ii spui gata, ma duc, in 20 de minute sunt acolo, te imbraci corespunzator, iti iei echipamentele necesare, sigur va fi mai cineva care sa te ajute, si faci exact ce te pune. Un inginer respectat face multe atributii chiar si pe langa fisa postului, iti pun din experienta si de la alte rude care sunt pe aceeasi ramura, nu face fix doar acel lucru, mai se da si la alte treburi.