| Furnicuta000 a întrebat:

Ce inseamna administrative officer? Nu ma intereseaza neaparat traducerea ci o explicatie pe intelesul tuturor. Adica ce face si daca e vreun post important in firma aia si daca are nevoie de cine stie ce calificari

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E lucrator administrativ.
Asta poate insemna cam orice intr-o istitutie: de la munca de (langa) birou pana la caratul gunoiului, reparatii la orice etc.

| dullcat a răspuns:

Persoana cu rol de administrative officer(i se mai spune si office manager) se ocupa de partea administrativa a unei firme sau organizatii si face legatura intre departamentul management si restul angatilor, se ocupa de tinerea evidentei, suplinirea cu materiale si toate cele necesare, stabileste bugetul departamentelor, vorbeste la telefon si-i anunta pe toti in legatura cu ultimele modificari sau cu programul pe care trebuie sa-l respecte, termene limita etc.

https://www.indeed.com/hire/job-description/administrative-officer