| User23434 a întrebat:

Ce înseamnă bloc de nefamiliști? Tot aud dar nu știu și nu prea găsesc pe net decât arditole despre ele dar nu și ce înseamnă.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un bloc de garsoniere, în care regimul comunist preconiza că vor sta persoane singure, necăsătorite. Astfel se închiria la câte o persoană. Până la urmă s-au umplut treptat cu familii, pe măsură ce aceia s-au căsătorit.

5 răspunsuri:
| AndreiAndrei260111 a răspuns:

Se referă la blocurile cu apartamente ce se dau in chirie și nu accepta familii cu copii, cum de exemplu, in Constanta am un apartament dat in chirie într-un bloc de doua etaje, 4 apartamente in total, toate sunt date in chirie de mai multe persoane, și nu se accepta familii cu copii, poate la asta se referă

Însă mai este și varianta in care se referă la o grupare, un colectiv de oameni ce considera ca întemeierea familii nu e necesară, reproducerea la fel, nu e necesară la fel și noțiunea de familie. Când sm stat cu familia mai demult in Belgia, tipul asta de grupări erau numite "Not Familiy, just frindly" ca și un "club" de oameni ce se susțin ca suntem mult prea mulți pe acest pământ, consumam prea multe resurse, copilul poate fi considerat o povara deși au o situație buna, deci se împotrivesc noțiunii tradiționale de familie, Asta e părerea mea

| sadrian46 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

E interesant ce spui tu. Diversitatea de opinii referitoare la viață acum mi se pare importantă. Oamenii ca ei, îmi spun mie că eu urmez calea vieții, iar ei nu. Având cu cine să mă compar, îmi dau seama că nu greșesc.

| AndreiAndrei260111 a răspuns (pentru sadrian46):

Nimeni nu greșește in viata atâta timp cât urmează calea dreapta și se simte împlinit zi de zi?

| AndreiAndrei260111 a răspuns (pentru sadrian46):

E mult mai corect ce ai spus tu, eu nu am trăit in comunism. nu știam de varianta ca au existat pe vremea respectiva asemenea blocuri? Stiu doar de cele spuse mai sus