| Andu01 a întrebat:

Ce înseamnă consignație? Vreau să îmi iau alt telefon, dar nu prea înțeleg. Mi s-a mai zis sa îl iau de la consignație

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Consignatia este un magazin la care vanzatorii depun bunuri pe care vor sa le vanda cu un anumit pret minim si primesc banii dupa vanzarea bunului depus, platind un comision.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cine este răspunzător de garanția unui obiect de 40000 euro cumpărat de la consignație.
Sa zicem ca o firma isi cumpara un generator electric.
Consignația si-a pus un adaos comercial de 5%
Asa ca au cheltuit banii pe alti furnizori chirii salarii că oricum nu mai văzuseră bani de nu isi ami aduc aminte.

Cel ce a bagat generatorul in consignație nu mai răspunde la telefon si nici nu mai locuiește la adresa din buletin si nici nu are proprietăți in România si are si datorii la fisc si sta boschetar prin Spania

| Ioandelasal a răspuns (pentru RxTx):

Un magazin care vinde bunuri in consignatie nu este un magazin obisnuit si nu vinde bunuri noi, asa ca nici nu garanteaza bunul, eventual acesta este in garantia producatorului sau a magazinului initial unde a fost cumparat de nou, bineinteles daca nu a trecut termenul de garantie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Astea erau pe vremea lui Ceausescu consignatii, acum numai sunt, iar telefoane poti lua din Altex media galaxy Vodafone Orange daca vrei telefon nou, Digi are telefoane noi, sau olx daca vrei second hand.

| Brizbriz a răspuns:

Nu mai exista de mult
https://dexonline.ro/definitie/consigna%C8%9Bie
acum se numeste amanet, dar nu mai e acelasi lucru, diferenta era ca puteai sa lasi obiectul, fara sa primesti nimic pe el, si cand se vindea, vanzatorul lua un comision
acum, amaneturile iti dau mult mai putin decat cu, cat il vand

totusi, OLX e, EXACT acelasi principiu si nu te costa nici un comision, totul e sa fii foarte atent la tepe, care sunt cu tona

| RxTx a răspuns:

Amanet