| alexalexandrusincerul a întrebat:

Ce inseamna copie certificata conform cu originalul? Trebuie neaparat legalizata? Am vazut ca asa se cere la facultati.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copia certificata inseamna o copie a unui act pe care functionarul de la facultate, care primeste dosarul, scrie o mentiune (poate fi: Certific ca prezenta copie este conforma cu originalul" sau numai "Conforma cu originalul") si semneaza. Nu este neaparat nevoie de copie legalizata, pe aceea functionarul n-ar avea ce sa certifice, deoarece a legalizat-o un notar public.

1 răspuns:
| DrGoogle a răspuns:

Salut,conform cu originalul nu trebuie neaparat legalizata daca specifica conform cu originalul si atat, atunci te duci cu originalul ei fac o copie sau iti faci tu o copie, iar cei de la facultatea o sa scrie pe ea conform cu originalul