| baiatuucupizzza a întrebat:

Ce inseamna Dual-Channel la Memoriile RAM?

2 răspunsuri:
| BigBadSheep a răspuns:

Dual channel e ceva de tipul: imaginează-ţi o mie de persoane intrând şi ieşind dintr-o încăpere pe aceeaşi uşă (în acelaşi timp sau pe rând). Cât timp ar lua ca să treacă toţi cei 1000 de oameni prin uşa aia intrând şi ieşind?
Acum imaginează-ţi aceeaşi cameră, aceeaşi 1000 de oameni dar DOUĂ uşi, una pentru cei care vor să intre şi una pentru cei care vor să iasă? În comparaţie cu trecerea a 1000 de oameni printr-o singură uşă, acum toţi cei 1000 de oameni vor intra/ieşi mult mai repede.
Acelaşi lucru şi cu memoriile dual channel. Lucrează mai repede şi mai bine cu procesorul.
Sper că am fost destul de explicit.

| baiatuucupizzza explică (pentru BigBadSheep):

Am inteles faza cu dual-channel si de ce am nevoie ca sa fac dual-cannel? trebuie alte placute de rami mai speciale sau sunt doua perechi de sloturi?