| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă inițialele I.N.R.I care sunt scrise pe cruci?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Iesus Nazireus Rex Iudeorum. E ce a scris Pilat pe plăcuta ce a fost atașată crucii lui Hristos. Ce înseamna, știi deja happy

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca e prescurtare de la Iisus Nazariteanul regele Iudeilor
sper ca nu am gresit asa imi vine in minte ca o reproducere.

| corbulalbrosu a răspuns:

I.N.R.I. reprezinta acronimul expresiei : Iisus Nazaretianul Regele Iudeilor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Isus Nazarineanul Regele Iudeilor. Nazarineanul, adică originar din Nazareth. Regele Iudeilor, adăugat în bătaie de joc de cei ce l-au răstignit, nu în sensul că ar fi domnit efectiv, ci în sensul că, el se credea rege și uite ce a pățit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună întrebare, chiar nici eu nu știam ce înseamnă.

| AndreeaWTS a răspuns:

In latină Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum

| Eisenheim a răspuns:

Interesant, pentru o persoană care susține că știe multe despre Dumnezeu, biblie, Isus, și nu știe ce înseamnă I N R I happy

| AlexIonut121212 a răspuns:

I.N.R.I. inseamna:Iisus Nazaretianul Regele Iudeilor