| OliverArrow a întrebat:

Ce inseamna internship?

9 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Inseamna sa lucrezi pentru perioada relativ scurta de timp (aprx. 3 luni) pe moca sau pe un salariu mai mult decat minim, urmanad ca la final anagjatorul sa te angajeze sau sa-ti dea un sut in fund.

| ChristianaAa a răspuns:

Perioada in care esti stagiar. ASdica daca termini medicina si vreis a fii...chirurg, de exemplu, esti stagiar timp de 1 an, adica faci practica.
Sper ca te-am ajutat happy

| Iulian03 a răspuns:

Inseamna stagiu tradus din engleza in romana.

| Alexandru98 a răspuns:

înseamnă să lucrezi într-o firmă

| TheSmith a răspuns:

Internshipul este o forma de educatie practica prin munca. Programele de internship constau in angajarea unor studenti pentru efectuarea unor stagii de practica in anumite companii.

Sursa:http://www.cetedoare.ro/faq_files/6.htm

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună, Oliver! Eu am găsit informații utile despre internship aici: https://cariera.ejobs.ro/internship/ Poate îți e de ajutor.

| LiliaV a răspuns:

Termenul desemnează posibilitatea absolvenţilor de a învăţa direct de la profesionişti, la locul de desfăşurare a activităţii lor. Participanţii la internship se pot forma, pot vedea în ce constă activitatea companiei, ce presupune jobul dorit de ei şi, cel mai important, pot acumula cunoştinţe şi experienţă practică.
Companiile de obicei oferă aceste programe pentru a găsi şi forma oameni valoroşi, care pot rămâne şi dezvolta o carieră în cadrul companiei pe viitor. Scopul unui internship nu este însă acela de a-i garanta unui absolvent un loc de muncă cu normă ȋntreagă, ci de a-l ajuta să acumuleze experienţă practică.

| Vlad2020 a răspuns:

Internship=stagiu
Funda?