| Ramitzucu5804 a întrebat:

Ce inseamna prescurtarea spam? Stiu ce e ala spam dar nu stiu de unde vine prescurtarea.

Răspuns Câştigător
| DoriKat a răspuns:

Termenul Spam a apărut mai întâi pe grupurile de discuții USENET, cu referire la EMP (Excessive Multi Posting) și ECP (Excessive Cross Posting). Astăzi este folosit și pentru a descrie UBE (Unsolicited Bulk E-mail) și UCE (Unsolicited Commercial E-mail).

Denumirea de Spam este derivată dintr-o schiță umoristică a grupului britanic Monty Python, în care într-o cafenea, orice de pe meniu includea SPAM, un fel de parizer din carne de porc. În timp ce un client întreabă pe ospătar dacă are ceva care să nu conțină SPAM, acesta înșiră din nou meniul plin de SPAM. La final, un cor de vikingi se alătură cântând "SPAM, SPAM, minunatul SPAM, gloriosul SPAM", acoperind toată conversația.

de pe Wikipedia

| DoriKat a răspuns (pentru DoriKat):

PS: Nu e o prescurtare

1 răspuns: