| OneReason a întrebat:

Ce inseamna sa stii matematica(sa calculezi) pe "babeste"

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

A calcula babeste, inseamna a numara pe degete!

| alina2k18 a răspuns:

BĂBÉȘTE adv. Ca babele. ◊ Expr. A socoti (sau a face socoteli) băbește = a face calcule în mod simplist. – Din babă + suf. -ește.

| Crackman a răspuns:

Este metoda clasica de calcul. Foia plus pix bucata cu bucata
Ex; 2 la puterea 3 este 6
Dar babeste este 2 +2+ 2

| Nelly07 a răspuns (pentru Crackman):

Scuze ca te contrazic, dar 2 la puterea 3 este 8. ( 2 x 2 x 2)

| Crackman a răspuns (pentru Nelly07):

Lol ai dreptate am pus 8 de 2 de doua ori happy dar am sters si am decis la 6... cica sunt si inginer mecanicwinking

| MynameisRoxana18 a răspuns:

Nu,inseamna sa reusesti sa rezolvi orice tip de probleme matematice

| SelenaFTW a răspuns:

Adică să calculezi pe degete