| 1Dana1 a întrebat:

Ce limba se vorbeste la Roma, Berlin, Shanghai si Buienos Aires. Funda...

9 răspunsuri:
| sydhksisbb a răspuns:

Roma - italiana, berlin - germana, shanghai - chineza si buienos aires - spaniola... funda?

| All3Cs4ndr4 a răspuns:

Roma = greceasca
berlin=greceasca
Shanghai=engleza chineza romana
Buienos Aires=spaniola cam asta

| an0nymus a răspuns (pentru All3Cs4ndr4):

Desteapta mai esti...laughing)

| All3Cs4ndr4 a răspuns (pentru an0nymus):

Si tu esti un prost stiu rolling on the floor

| an0nymus a răspuns (pentru All3Cs4ndr4):

Macar nu-s la fel de prost ca aia care te-a facutlaughing

| I1g2r3s4 a răspuns (pentru All3Cs4ndr4):

Mama da ce proasta mai estibig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| an0nymus a răspuns:

Italiana,germana,chineza,spaniola

| rooxy01 a răspuns:

Roma italiana
berlin germana
shanghai chineza
buenos aires
La începutul secolului XX, Argentina a absorbit milioane de imigranți, mulți italieni, care vorbeau în dialectele lor locale (cei mai mulți în napolitană, siciliană și genoană). Ei au adoptat treptat limba spanioală, creând o mixtură între dialectele italiene și spaniolă care este cunoscută ca „cocoliche". Folosirea ei a scăzut începâdn cu 1950.
tiam scris mai mult aici ca argentina a fost curerita de spanioli si au aparut aici mai multe dialecte. dar acum intr-adevar se vorbeste spaniola acolo

| Lingurar_Cosmin_1994 a răspuns:

In ce limba se vorbeste in buienos aires