| anonim_4396 a întrebat:

Ce limbaj de programare este cel mai folosit în industria asta, al it-ului?

De asemenea și ce programe de programare sunt cel mai des folosite de către industriile it?

M-ai interesa în general cam ce limbaj de programare și ce program se foloseșt în mare parte, în general de către toată industria asta de it pentru ca sunt la facultatea de informatica și as dori sa ma axez pe un program anume, pe un limbaj de programare anume și sa-l învăț, nu sa încep cu toate odată și sa nu mai fac pana la urma nimic.

Deci ma interesează cam ce se folosește în majoritatea joburilor (90%) în it.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doua limbaje sunt de baza pentru un programator: C++ si PHP.
Daca le stapanesti, atunci poti sa inveti si alte limbaje, "dedicate".

| Mellie00 a răspuns:

Daca te intereseaza partea de web, recomand MERN stack ( Mongodb, Express, React, Nodejs). JavaScript pune stapanire pe ce inseamna web, iar React (framework din JS) devine din ce in ce mai relevant, chiar mai cautat decat Angular. Din nou, asta e parerea mea care e valida doar in cazul in care te intereseaza partea de web.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-l mai interseaza rasunsul nostru... si-a pus intrebarea sub anonimat si a plecat! Pacat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui destul de greșit problema pentru un student la informatica.

Bănuiesc că știi bine că fiecare limbaj de programare are scopul și utilitatea lui. Nu exista un limbaj folosit in 90% din industrie.

In ultimii ani JavaScript și Python au căpătat foarte multa însă asta nu înseamnă că Java, C, C#, PHP nu au inca cota lor de piata. Că nu ai sa te apuci sa faci aplicații mobile sau jocuri in PHP um nu te apuci de programare web in c++.

Tu alegi ți un limbaj care crezi tu că te va ajuta cel mai mult în ceea ce vrei sa faci insa programarea daca vrei sa o înveți pe bune se face in C pentru că este un limbaj low level si te face să înțelegi tot ce se întâmplă în spate.

Cât despre programe de programare... Reformulează sa se înțeleagă ce vrei să întrebi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Omul e genul ala care vrea sa invete niste C si un mediu de dezvoltare gen Visual Studio si cu alea sa lucreze pana la pensionare...

| catalin542000 a răspuns (pentru suntserios):

Adica ma refeream..., ce programe sunt cel mai des folosite de industriile IT?

Visual Studio
Dev C
Code Blocks
Etc (poate știți mai multe programe, eu cu astea am lucrat).

Cel puțin eu am impresia ca Visual Studio ar fi cel mai profesional program, asa îmi da impresia fiind cumva un program mai complex.

| catalin542000 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Omul nu e genul ala"..., haide-ți domnule sa fim puțin serioși...
Întreb pentru ca vreau sa ma duc pe o ramura sau mai bine spus sa ma axez cel puțin pentru început pe un limbaj de programare, pe care sa-l învăț și sa ajung la nivelul în care sa ma pot descurca destul de ok în tot ceea ce doresc sa fac, apoi bineînțeles, se trece la alte limbaje de programare.
Dar fiind la început, nu trebuie și eu sa încep cu ceva? De asta ma gândeam sa incep cu un limbaj de programare pe care l-ar folosi majoritatea industriilor it. De asta am și pus oarecum problema asa...

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru catalin542000):

IDE e fix irelevant in industrie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se foloseste CAPUL! Daca tu esti deja la facultatea de info si nu ai dedus pana acum ca cel mai important e sa stapinesti bazele algoritmicii si de acolo sa poti sa dezvolti in orice limbaj ti se pune in fata, sa avem pardon. Nu mai bine te duceai frumos la academia de politie sau la feaa ca sa faci ceva lejerut pentru astia mai saraci cu duhul?

| catalin542000 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am dedus deja faptul ca trebuie sa ai bazele algoritmicii și nu neapărat trebuie sa deduci ca iti și specifica profesorii, eu doar ma întrebam cam pe ce limbaj de programare sa ma axez deocamdată pentru început.
Nu îmi place la academia de politie iar ceva mai "lejerut pentru ăștia mai săraci cu duhul", va rog sa fiți mai respectuos puțin pentru ca în fond, tot cu oamenii ne facem treaba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

Vrei un sfat care sa te ajute sa fii printre citiva sute, in loc de zeci de mii? Invata dumnezeieste Assembler si COBOL.

| Frank51 a răspuns:

Industria este împărțită egal, la fel cum exista 50 de tipuri de pâine.

Răspuns utilizator avertizat