| Anayysss a întrebat:

Ce mancare contine melanină?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Legume și fructe
Vitaminele A, B, C, E, D, beta-caroten și minerale joacă un rol crucial în producerea melaninei în corpul uman. Ele mențin, de asemenea, culoarea sănătoasă a pielii prin protejarea și restaurarea celulelor pielii după leziuni ale soarelui.

Morcovi. Această legume este bogată în pigment galben-portocaliu beta-caroten (provitamina A), aparținând grupului de carotenoizi, care schimbă în mod natural culoarea pielii.

Studiile arată că consumul zilnic de câteva porții suplimentare de fructe și legume bogate în beta-caroten poate cauza o pigmentare crescută a pielii.

Cu toate acestea, consumul de morcovi prea mult poate determina dezvoltarea carotenemiei (concentrație excesivă de carotenoide în sânge), care schimbă excesiv culoarea pielii.

Varza este, de asemenea, foarte utilă, atunci când vine vorba de un bronz sănătos. Conține o cantitate imensă de vitamina A, care previne bolile pielii și ajută la hidratarea acesteia. De asemenea, varza conține o cantitate mare de vitamina K, care consolidează bronzul. Vitamina C, care este conținută în varză, elimină afectarea pielii ca rezultat al arderii în timpul bronzării.

Ardeiul dulce conține o cantitate semnificativă de beta-caroten, care, așa cum am menționat mai devreme, ajută la a da pielea un bronz frumos.

Prin adăugarea de piper la dieta dvs., vă puteți face pielea sănătată și strălucitoare.

Cartofii dulci (yams) conțin o cantitate mare de beta-caroten, care, de asemenea, conferă pielii un bronz natural și cald de vară.

Tomatele conțin vitaminele A, C și K, care ajută organismul să producă melanină și să dea pielea un strălucire atractivă.

Pepene galben. Acest fruct dulce este, de asemenea, bogat în beta-caroten, care schimbă pozitiv tonul pielii la o culoare naturală și caldă.

Guava este unul dintre putinele fructe care contine un nivel ridicat de licopen carotenoid pigmentat, care actioneaza ca o protectie solara naturala. Această proteină conferă pieței un nivel mai ridicat de elasticitate, care se confruntă cu ridurile sale.

Piersicile contin o cantitate mare de vitamina C, beta-caroten si acizi alfa-hidroxi, conferind pietii un efect de intinerire.

Nu numai că conferă pielii o nuanță mai caldă, ci și luptă împotriva deteriorării UV și a semnelor vizibile de îmbătrânire a pielii.

Ananas, caisă și papaya. Aceste fructe tropicale contin niveluri ridicate de vitamina A si C, oferind pielea tinereasca si stralucirea. Este recomandabil să le consumați mai des.

Drojdie de bere conține vitaminele B și D, precum și minerale importante pentru organism. Drojdia crește circulația sângelui, asigurând celulele pielii cu nutrienți pentru o producție mai bună de melanină.

Drojdie de bere este produsă sub formă de pudră, iar băuturi sau cocktailuri pot fi făcute din acestea. În plus, drojdia de fulgi poate fi stropită pe orice fel de mâncare.

Alimentele bogate în fier sunt, de asemenea, importante în producția de melanină.

Adesea femeile au o lipsă de fier în organism din cauza ciclurilor menstruale. În acest caz, se recomandă să se acorde mai multă atenție produselor care conțin fier.

Legumele verde închis sunt o excelentă sursă de fier, în special spanacul și varza. Bananele, roșiile, fasolea și mazarea de toate tipurile conțin de asemenea cantități mari de fier.

Mulți aminoacizi necesari pentru sinteza melaninei se găsesc în produsele animale:
carne slabă și ficat de vită;
pește și fructe de mare;
pui și ouă de prepa- ra;
produse lactate fermentate.

https://rum.alphahealthcaresystems.com/melanin-v-produktah

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vitaminele A, B, C, E, D, beta-caroten și minerale joacă un rol crucial în producerea de melanină în corpul uman. Ele mențin, de asemenea, culoarea sănătoasă a pielii prin protejarea și restaurarea celulelor pielii după leziuni ale soarelui.

și mai zice gugăl să vezi aici:

https://ro.finenaturalmedicine.com/gde-soderzhitsja-melanin.html

| Werrich a răspuns:

Multumesc mult pentru funda.

| Anayysss explică (pentru Werrich):

Nu ai pentru ce!????

| Goddessss a răspuns:

Morcovii sigurat

| rapandula a răspuns:

Ai mai multe detalii despre asta aici. Este mai mult de studiat decat crezi.
https://ro.finenaturalmedicine.com/gde-soderzhitsja-melanin.html

| verginikvacutzagrasa a răspuns:

Mancarea