| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce marca de masina de spalat ar fi mai bine sa imi cumpăr?
Care e mai buna?
E mai bun motorul inverter decat cel cu curea?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am Arctic de 12 ani si nu am avut probleme cu ea.

| NLS a răspuns (pentru darrio2007):

Whirlpool are taica-meu din 2007, i-a schimbat in 2014 electronica cu 200 RON.

In Germania am Bosch cu butoane tactile, s-a stricat o data pana acum (rezistenta) si a fost cumparata in 2010.

Daca doresti ceva cu adevarat bun, premium, cauta Miele.
In gama de jos de preturi, dar bune, ar fi Gorenje.

Motoare fara inverter nu o sa gasesti la o masina de spalat din zilele noastre.
Deci a doua intrebare e irelevanta.

| darrio2007 a răspuns (pentru NLS):

Cum am zis si eu. Arctic de 12 ani, firma blamată de unii, că e romanească. Si nu am schimbat nimic la ea.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Ce intelegi prin motor inverter?

| Henrypericolpublic explică (pentru darrio2007):

Motor inverter e noua tehnologie cu motorul direct pe cuva (direct drive) poti cauta pe net.
Economiseste curent si face mai putin zgomot.
Functioneaza pe ceva electro-magnetic.

| mihai69 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Repet: NU există motor inverter! (Vezi mai sus explicația completă).
Nu mai confunda termenii!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Am Beko de 2 ani, e super este motor direct drive fara curea ai 10 ani garantie la motor, e tare.

| Henrypericolpublic explică (pentru CristiDinBucuresti):

A ta face gălăgie mare sau e silentioasa?

| mihai69 a răspuns:

Nu există „motor inverter" - poate doar comanda motorului cu inverter.
Și mai există sistemul „direct drive" - cu motorul direct pe cuvă, față de cel clasic cu antrenare prin curea. Evident, cel direct drive e mai fiabil (mai puține componente ce se pot strica). Ambele sisteme pot avea comanda motorului de tip inverter, sau clasic (cu relee, rezistențe etc.); și aici există un mare avantaj pentru cele de tip inverter.
Așadar, pentru o eficiență bună a sistemului de rotire ar fi de preferat una cu inverter și motor direct drive.
Dar nu numai asta face ca o mașină de spălat să fie „mai bună". Mai contează ce programe are, cât durează, câtă apă consumă, cât curent ca să încălzească apa etc.
Fiecare alege în funcție de nevoi: câte rufe spală odată, cât de des, ce tip de rufe spală în majoritatea timpului etc.
De pildă, eu am cumpărat o mașină marcă spaniolească (nici nu mai știu cum o cheamă) - s-a stricat de câteva ori (presetupă + rulmenții de la cuvă; un fir care „dădea la masă" după un timp; un fir întrerupt din cauza pozării proaste în interior) dar mai funcționează și acum, după vreo 25 de ani.
Am mai avut și un Indesit cu care m-am chinuit vreo doi ani (pompa nu scotea mereu apa din mașină), pe urmă un Arctic care a mers perfect până s-a stricat (electronica sau un senzor - nu știu sigur, că am dat-o direct ca s-o iau pe asta pe care o avem acum: un Beko).

| Henrypericolpublic explică (pentru mihai69):

La aia ma refeream cu direct drive, dar din asta mi-am luat, si nu face atat zgomot.

| relian a răspuns:

Motorul poate actiona cuva prin curea, ori axul motorului prins direct pe cuva, deci e acelasi motor, doara distributia difera, ca e pe curea ori e directa.

Cea mai buna e masina care nu incalzeste apa singura.

| RobertMoon a răspuns:

Am Indesit de 5 ani, nicio problemă până acum.

| Sonia822 a răspuns:

Incepana cu 2016, toti au inceput sa le scoata din ce in ce mai prost. Mama are Whirlpool de 20 ani, merge perfect, eu mi-am cumparat Whirlpool, pret mediu 1300 ron, si e o panarama. Toate programale dureaza peste 2 ore, rupe hainele, dupa 3 spalari prosoapele nu mai sunt pufoase, culorile hainelor sunt sterse. Are un program scurt de 14 min, dar scoate hainele murdare. Mai are unul de 45 min, pentru spalari soft, dar mi-a rupt toti chilotii. Mi-am luat plasa d-aia de ii bag, sa nu ii rupa. Am o prietena, si-a luat cel mai scump arctig- tot o panarama e. Programele dureaza peste 2 ore jumate, de parca toata lumea are haine de pe santier. Deci NU pentru Arctic si Whirlpool, pentru ca nu mai sunt cum erau odata. Restul nu stiu.

| DumitruBond a răspuns:

Salutare!
De jumătate de an, folosesc mașina de spălat Bosch și sunt foarte mulțumită de parametrii săi. Puterea mi-a plăcut, spălând rapid orice pete, de pe orice tip de țesătură. Cu siguranță pot sfătui această mașină de spălat chiar și un prieten apropiat, se spală ușor în ea. Tambur foarte mare si spatios. Dese ori este necesar să spal hainele de lucru ale soțului, sunt multe și toate mari, astfel încât o astfel de mașină mi se potrivește))) imi plac toate programele, am spălat și lucruri foarte delicate și articole de îmbrăcăminte, totul se spală foarte bine! Apa și electricitate nu consumă mult, ceea ce este foarte plăcut.
https://2get.ro/product/wan24260by