| sopranaCadaverica a întrebat:

Ce meserie poti avea dupa absolvirea unui master de "teorie si practica a editarii"?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scrie pe fiecare carte, pe pagina a doua. Editor.

| sopranaCadaverica explică (pentru sadrian46):

Si ce face mai exact unul?

| sadrian46 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Un editor conduce o editură, sa editează el însuși.
La o editură, cartea, lucrarea era perezentată sub formă brutăm scrisă cu mâna, numită manuscris. Acum se prezintă cu precăpdere sub forma electrionică. O carte tipărită are un format, are coperți, poze, o desfățurare pe capitole. Uneori necesită coretcturi de tehnoredactare, formatarea paragrafelor, note de subsol, o prezentare grafică, alegerea unui anume font, uneori modificări ale conținutului sau comentarii sau observații făcute de persoane compentente, o prefață și o postfață. o introducere scrisă de un recenzor. Alegerea tirajului, modalități de lansare a cărții nou editate. De toate acestea se ocupă o editură care denumește un editor care este un fel de responnsabil de toate acestea. El nu le face toate cu mâna lui, dar are o echipă în editură pe care o dirijează, tehnoredactor, corector, grafician, etc.
i