| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot cace daca mi-a luat mama portofelul cu toate actele,card permis, bani si nu vrea sa mi-l mai dea? Nu sunt minor, m-am certat cu ea.

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă locuiți împreună, încearcă să o convingi.
Dacă nu reușești, soluția este să declari actele pierdute iar banii să îi consideri o sponsorizare către ea.

| Mosotti a răspuns:

Afli unde le pune si le subtilizezi de acolo cumva.
Daca nu, iti faci alte acte cumva, dar pentru asta ai nevoie de certif de nastere, actele casei pentru buletin.
Sau faci plangere la politie ca ti le-a luat, sa rezolve ei cumva, spui situatia si vezi ce spun aia.

| Frank51 a răspuns:

Il recuperezi folosind forta bruta, neavand alta alternativa.

| johnnny123 a răspuns:

Sa-i spui ca ceea ce face este ilegal. Faptul ca este mama ta nu-i da absolut niciun drept sa-ti ia actele, tu fiind major si deci 100% raspunzator in fata legii.
Daca te legitimeaza politia pe strada nu poti sa raspunzi "mi-a confiscat mama buletinul".

| Răzvi42 a răspuns (pentru johnnny123):

Zi-mi ce pot sa fac in privinta asta, stiu ca nu o sa mi le dea niciodata.

| johnnny123 a răspuns (pentru Răzvi42):

Cum adica "nu o sa ti le dea niciodata"? Habar n-am ce relatie ai tu cu mama ta, ce probleme aveti si cu ce o ajuta pe ea faptul ca ti-a luat actele. Este complet aberant.

Ai trei variante:
1) Te intelegi cu ea si o convingi sa ti le dea inapoi
2) Ii faci plangere pentru ca ti-a retinut actele fara drept
3) Declari actele pierdute si-ti faci altele

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Răzvi42):

CE MAAAAH? Plingere urgent la politie, chit ca o sa rida aia si cu dosul de tine. Cum puii mei sa nu ti le dea niciodata?

| Zuzu1991 a răspuns:

Telefon la 112...

| johnnny123 a răspuns (pentru Zuzu1991):

112 este numar pentru urgente. Faptul ca maica'sa i-a luat actele nu constituie o urgenta.

Nu mai invata oamenii sa abuzeze de numarul 112, fapt care se pedepseste cu amenda usturatoare.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru johnnny123):

Faptul ca sunt sechestrat in casa si nu pot merge nicaieri ca nu am acte si bani, constituie o urgenta, si AM DREPTUL sa, sun la 112

tu esti fandosit si crezi ca asta e abuz, treaba ta, stai si rabda!

| johnnny123 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Esti complet pe dinafara si acum aberezi doar ca sa nu recunosti ca ai gresit.

Numarul 112 este pentru urgente care necesita o interventie imediata a unor echipaje, de acest lucru depinzand viata sau integritatea corporala a unor oameni.

Este numarul la care suni atunci cand vezi ca un om este lovit de o masina sau atunci cand din apartamentul de alaturi se aud urlete si impuscaturi.

Doar pentru ca maica'sa i-a luat portofelul nu inseamna ca este "sechestrat in casa" sau ca este in vreun pericol imediat. Poate sa plece oricand vrea, iar viata nu-i este in niciun pericol.

"Sechestrat" poti sa te numesti daca cineva te-a legat cu lanturi de calorifer, te-a lasat fara apa si mancare si eventual te-a violat de trei ori pe zi. In niciun caz nu te numesti "sechestrat" pentru ca maica'ta ti-a ascuns portofelul.

| siriusblack98 a răspuns:

Îl iei cu forța înapoi și gata, dacă în așa hal s-a ajuns.

| Legion7X a răspuns:

Când ți le-a luat? Vorbește cu ea, frumos fără jigniri sau cuvinte obscene. O să ți le dea, acordă-i puțin timp, a făcut-o la nervi. Fă-o să înteleagă că trebuie sa îți dea actele, si nu poate să ți le rețină, pe termen lung pentru demonstra un fapt de răzbunare. Spun-i că îți pare, daca i-ai vorbit urât sau ai avut și tu un comportament nepotrivit.

| NotNamed a răspuns:

O șantajezi cu ceva ce tine mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trage-i una peste ochi. Cu toate că ți-a luat actele, desi nu este voie. Nici politia nu poate face asta, numai atunci când ești arestat îți poate lua buletinul. Asa poți sa ii tragi și tu una, desi cei 7 ani de acasă zice sa nu dai în mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suni la politie ce sa faci
Pe urma incerci sa te intelegi cu ea din timp sa nu ajungeti la gesturi din astea

| AndrElle a răspuns:

Nu ești minor. Și de ce ți le-a luat?

| Răzvi42 a răspuns:

Nu pot sa declar actele pierdute ca am si un card bancar de Spania si ma intereseaza mai mult ala, am bani pe el. Daca merg la politie rezolv ceva?

| lCupidon a răspuns:

Ai câteva variante:
1:iei portofelul cu forța
2:vorbești cu ea spunându-i ca e ilegal ce face
3:e duci la politia și explici ce se întâmplă, dar nu recomand decât dacă nu vrea sa îți dea portofelul.

| Oara_Codrut_1992 a răspuns:

Mergi la politie și Dai portofelul pierdut și după te duci și îți faci altele?