| Joker3134 a întrebat:

Ce program de lucru ai pe croazieră? Adica lucrezi fără nicio zi liberă? Si cat anume tine o lu a? Două?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ești pe vas, nu ai zile libere.
Durează cam trei luni.
Timpul de lucru oficial este de 8 ore, dar câte cunoșțiințe am avut, sub 12 ore nu au lucrat.
Dacă nu ai de lucru efectiv te bagă la cursuri legate de ceea ce se întâmplă pe vas, de prim ajutor, de ce se întâmplă în caz de incediu, dacă se cufundă vasul, etc.
Cu schimbul, cu colegii, poți avea uneori liber 6 ore într-un port unde face vasul escală.
Dacă ai contract pe termen mai lung, o dată la 3 luni ai 20-30 de zile concediu, dar trebuie să te prezinți foarte strict la data, ora și locul de îmbarcare căci altfel se reziliază contractul.
Iar de acel concediu la 3 luni, chiar ai nevoie de el, datorită muncii solicitante de pe vas.