| bogdan_5147 a întrebat:

Ce rasa de caine recomandati la varsta de 16 ani?

Răspuns Câştigător
| dynasmile21 a răspuns:

Pai depinde mai mult de personalitatea ta si nu de varsta. Depinde cat de activ esti tu, cat de bine iti pastrezi calmul, cat timp ai zilnic la dispozitie pentru plimbari si dresaj, unde locuiesti(la casa sau bloc), daca sunt la voi in casa copii mici, cati bani ai la dispozitie(nu doar pentru a cumpara cainele ci si pentru hrana, consult veterinar, accesorii), daca mai alte animale de companie trebuie sa iei in calcul si reactia lor etc.
Mai intai fa o lista cam cat timp ai la dispozitie si cati bani(poate nu vei reusi sa-l dresezi singur si va trebui sa il dai la dresaj) si dupa te poti uita pe net dupa rase, care sa fie perfecte pentru interesele tale.
Eu am un Bulldog American pe care il tin la bloc si nu am nici un fel de probleme.
PS: este important si ce fel de caine iti doresti tu : de paza si protectie sau doar un catelus cu care sa iesi la plimbare.

11 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Orice rasa de caine, conteaza sa-l iubesti si sa-l ingrijesti!

| covexrobu a răspuns:

Lucib. Boxerul este trecut ca rasa periculoasa deci trebuie sa ai 18 ani ca sa il detii. Si trebuie sa ii faci un dresaj adecvat unui astfel de caine.
Crissu` nu exista caine lup. Acela la care faci tu referire este un ciobanesc german.
Orice caine iti cumperi trebuie sa il cresti adecvat si sa ii oferi un dresaj bun pentru ca chiar daca iti cumperi un caine care nu este agresiv sau periculos la un moment dat va devenii si daca nu poti sa il stapanesti atunci este grav. Si daca iti iei un caine trebuie sa ii oferi o mancare buna ca sa creasca si sa se dezvolte frumos. Asta inseamna cel putin 150-200 de lei pe luna numai mancarea plus alte cheltuieli la medicul veterinar.

| covexrobu a răspuns:

Se poate sa ma insel dar eu asa stiu. Oricum iti trebuie un dresaj mai ferm ca daca o ia razna cainele pe strada si nu il poate stapanii e nasoala treaba mai ales daca musca vreun copil.

| covexrobu a răspuns:

Lucib si Dogo Argentino este un excelent caine de paza dar daca te uiti dupa ce necesitati are acest caine si ce temperament are atunci nu iti mai vine sa il tii in casa alaturi de copii. Oricum mai bine ar fi pentru el sa ia un caine care se dreseaza usor si nu are necesitati speciale.

| Elena1234456 a răspuns:

Husky love struck.

| lucib a răspuns:

Boxer

| lucib a răspuns:

Covexrobu, cred ca te inseli, dai un search pe google despre caini periculosi.Defat boxerul este cea mai potrivita rasa pentru copii mici, el find bun ca si caine de paza datorita aspectului.Si nu cred ca trebuie dresaj special.

| Alexandra. a răspuns:

thinking Labrador, bulldog...

| blue95 a răspuns:

Pekinez:X

| Criss1105 a răspuns:

Un pichinez sau un lup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Terrier australian sau Border Collie