| coral1 a întrebat:

Ce rechizite iti trebuie in clasa 5 de la a la z?

3 răspunsuri:
| 33stefy21 a răspuns:

Pai si eu trec a 5-a. eu mi-am luat o geanta pe umar (depinde daca vrei iti iei ghiozdan) un stilou, un corector, 3-4 creioane,un set de acuarele tempera,pensule,bloc de desen,caiet de muzica,geografie,stiinte... de rom.,mate,engleza si franceza sa nu iti iei deoarece poate trebuie sa iti iei caiet mic sau caiet mare depinde pe diriginta... penar,culori,carioci,foarfeca, lipici, foi albe, foi colorate, hartie creponata cam atat mi-am luat eu

| Furculingură a răspuns:

Cam aceleaşi ca în 1-4. Nu există rechizite speciale pentru fiecare clasă.

Stilou/Pix
Corector/PIC
Gumă de şters
Creion/Creion mecanic
Carioci şi creioane colorate
Acuarele
Pensule
Bloc de desen
( eu nu am mai folosit acuarele din 1-4 pentru că profesorii pe care i-am avut ne-au dat voie şi cu creioane colorate sau normale, dar nu cu carioci )
Trusă de geometrie ( riglă, echer, compas, raportor, ş.a )
Caiete ( normale de matematică şi română, muzică, geografie/biologie )
Atlas
Dosare şi folii protectoare ( pentru că vei începe să faci proiecte şi să ai dosare la materii. Eu în a 7-a am avut dosare la toate materile. Se pun note pe ele sau puncte )
Coperţi ( pentru că unii profesori îţi cer copertă obligatorie la cartea de la materia respectivă )

Şi cam atât mi-a venit în minte. Oricum, în majoritate sunt la fel ca în 1-4.

Nu trebuie să îţi iei lipici, hartie colorată sau creponată cum a zis fata de la primul răspuns pentru că nu îţi vor trebui decât dacă ai opţional cu aşa ceva. Opţionalul l-aţi ales voi. Eu în a 5-a am făcut informatică, şi după a 5-a am făcut teatru.

| Xenya a răspuns:

Buna!
O sa primesti de la invatatoare o lista cu ce este nevoie sa cumperi! Trebuie doar sa vorbesti cu invatatoatrea happy