| Xw3R a întrebat:

Ce reprezintă axa Oy și axa Ox?
Ce-mi puteți spune despre funcții clasa a 9-a, cu tabel de valori și graficul funcției?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Axele 0X si 0Y se folosesc pentru reprezentarea grafica ale valorilor functiilor.

Pe axa X se afla diferitele valori pe care le ia variabila (x) din functie, iar pe axa Y sunt valorile functiei f(x).
Daca tragem cate o perpendiculara pe cele doua valori, intersectia lor va indica valoarea grafica.
Reunind cu o linie (curba) punctele valorii grafice gasim graficul functiei.

De exemplu, in cazul functiei
f(x)=2x
Pe axa X marcam cateva valori pentru x, de exemplu 1, 2, 3.
Pe axa Y marcam valorile functiei: 2, 4, 6.
Intersectand perpendicularele coresounzatoare fiecarei valori, vom gasi 3 puncte, iar graficul va fi o LINIE dreapta care trece prin aceste puncte.