| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sa fac daca ma doare maseaua, am carii si mi-e frica de dentist? Exista alte solutii deocamdata? Irigator bucal/periuta electrica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Stii, cu cat stai mai mult, cu atat "lucrarea" pe care medicul stomatolog o va face va fi mai complexa, dificila si costisitoare. Eu, spre exemplu, aveam trei carii mici, pe care mi le-a rezolvat in doua saptamani, in 3 sedinte, care au durat, fiecare, maxim 15 minute. Am platit putin peste 3 milioane. Un prieten de-al meu a fost nevoit sa mearga mai bine de o luna de zile si sa stea, daca imi aduc bine aminte, chiar si o ora pe acel scaun care nu este prea confortabil, cu o multime de instrumente in cavitatea bucala. Prostii cu canale infundate, gauri in dinti, carii vechi de ani de zile, nu prea am inteles. A mai platit si vreo 16 milioane. In fine, ideea e ca nu ai alta scapare daca vrei sa iti pastrezi dintii. La un moment dat, tot va trebui sa mergi la dentist. Cu cat o faci mai repede, cu atat mai bine. Si un ultim sfat pentru a-ti ameliora din aceasta frica ar fi sa gasesti un stomatolog care ti se pare tie ok, unul cu care simti ca te-ai putea intelege cat de cat bine. La mine nu a fost vorba de frica, insa nu ma simt prea bine in compania unor medici, la locul lor de munca. Cand m-am operat, spre exemplu, am mers la un chirurg care mi-a placut, in primul rand, ca om. La fel si cand mi-am facut primul control stomatologic. Am ales un doctor foarte de treaba.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Periuța și irigatorul sunt pentru prevenție. Odată apărută caria doar dentistul o rezolva

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu rezolvi nimic daca amani la nesfarsit

| gheorghe699 a răspuns:

La dentist,periuta electrica, irigator bucal? dupa aparitia cariilor, sunt jucarii, fara probleme la dentist, si ai rezolvat.

| Crsiti92134 a răspuns:

Du-te la dentist ca nu iti face nimic. Si mie mi-a fost fica, dar pana la urma m-am dus.

| Vali215 a răspuns:

Dentistul este mai bun decât medicamentele. învinge-ți teama și du-te la unul. Faci două lucruri importante: îți învingi o teamă și îți tratezi și măseaua. Ai doar de câștigat dacă te duci la dentist.

| Vladut123456 a răspuns:

Daca vrei sa scapi permanent de durere sau cel putin pe o perioada de timp,du-te la dentist, invinge-ti frica, eu zic ca nu vei muri, nu cred ca va durea asa tare daca iti face ceva mai complicat, eu zic ca mai bine suporti 10 minute decat sa dai bani in prostie pe medicamente si sa te indopi sa iti dai peste cap ficatul.