| nukeyly a întrebat:

Ce se poate face legal si ilegal pentru un necunoscut care constant random/aleator si periodic vandalizeaza un mormant intr-un cimitir central la care se platesc taxe clasice.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Administratia cimitirului incaseaza bani pentru intretinerea si curatenia cimitirului, deci raspunde pentru ne-luare de masuri in caz de incidente.
Trebuie depusa o notificare la administratia cimitirului, punandu-le in vedere ca le dai in judecata in caz ca nu se repara daunele produse pe mormant, in termen de (sa spunem) 30 zile calendaristice, iar in caz de nerelzolvare le vei chema in instanta, pentru despagubiri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Legal, faci sesizari la administratia cimitirului si plangere la politie.
Ilegal, montezi niste camere de filmare ascunse, cu care sa identifici persoana.
Spun ilegal, pentru ca nu ai voie sa montezi camere pe domeniul public sau pe un domeniu privat, fara a avea aprobare in acest sens.

| RxTx a răspuns:

Periodic înseamnă ca știi data și ora cand va vandalizandata viitoare!
Asa ca poți sponsoriza 4 camere bube cu un dvr la acel cimitir.

| RxTx a răspuns:

Faci o plângere la miliție pe ei in cot o sa ii sa ii doară in cot sau poate că din întâmplare au o camera dinaia de mare rezoluție acolo si ii îndupleci sa o lași îndreptată spre locația respectivă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala se crede profanator de camile laughing
sa faci plangere la politie

| PRaPRa a răspuns:

1.Filmare,directa sau indirecta.
2.Confruntare directa, spray paralizant(recomand spray cu gel nu pulverizator) in caz de agresiune sau electrosoc
3.Plangere la Politie(Politia este incompetenta dar no)

| JackLime a răspuns:

Legal, puteți face plângere la poliție pentru vandalism, monta niște camere de filmat pentru a avea și dovezi și a ajuta poliția sa îl găsească mai repede pe faptas după semnalmente.
Ilegal, sa stați de paza la cimitir câteva zile la rand pana apare iar făptașul și sa îl pedepsiți pe loc, doar ca dacă anunțați poliția pe urmă veți fi acuzat că l-ați agresat și veți fi amândoi sancționați pentru faptele voastre.

| RxTx a răspuns (pentru JackLime):

Uau vrei sa ajunga la puscarie sau sa dea o amenda fantastica
Conform legii 333/2003 cu hotărârea de guvern hg1010 trebuie sa aiba proiect avizat de igpr ca sa filmeze pe domeniul public in afara de asta trebuie sa fie verificat acel sistem de un polițist de la igpr.inafwra de asta trebuie sa fie montat de o firma autorizata cu coduri caen

Asa ca daca nu o face legal e. posibil sa dea el bani jumătate de miliard in bani vechi