| Diiiaaa a întrebat:

Ce sunt bateriile alkaline?

Răspuns Câştigător
| Gabytzuu001 a răspuns:

Sunt niste baterii care le poti folosi la aparate foto. etc.
Adica pe intelesul tau tin mai mult.
Daca bagi o baterie normala in aparatul foto se aprinde si se stinge imediat, dar cu bateriile alkaline merge fara probleme.

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Bateriile obisnuite au un electrod (tija)de carbon(+)
si un invelis de zinc(-). Electrolitul
este o pasta groasa si umeda de clorura de amoniu.
Daca ai curiozitatea sa desfaci o baterie obisnuita ai sa vezi.
Cele alcaline au in componenta metale alcaline (vezi tabelul lui Mendeleev de la chimie).
Cele mai des folosite sunt cadmiu si nichelul, de aceea se mai numesc si baterii cadmiu-nichel.
De obicei sunt reincarcabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bateriile alcaline sunt cele al carui eletrolit are un PH -7 unde apa are PH-ul 0 ( oscileaza ) iar bateriile acide PH +7

| Ann_9822 a răspuns:

Sunt la fel ca cele normalehappyla infatisare ca sa ii spun asabig grin nu mai ca tin mult mai mult. funda?blushing