| auraaasss19 a întrebat:

Ce sunt drăcusorii am auzit de ei pe vremuri stăteau în pod și dacă te asezai la masă trebuia să îi pui un colț de pâine sub masă să nu îți zboare masa sau ceva, nu comentați aiurea dacă nu știți

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Am uitat sa termin comentariul happy
"Dracusorii" din podurile de altadata erau soriceii care gaseau acolo mancare. Oamenii isi depozitau in pod multe dintre alimente. Iar soarecii faceau mult zgomot cand umblau printre nucile pe care le rostogoleau, cand rontaiau din alte alimente. Parintii, le spuneau copiilor ca sunt "dracusori" pentru ca ei sa nu urce in pod.
Pusul unei bucati de paine sub masa, era un fel de a da mancare soriceilor care umblau si prin casa, ca sa nu faca alte sticaciuni. In nici un caz nu "zbura" masa. Mai era si o superstitie. Apropo, daca 'teligentii de azi ar da mancare animalelor salbatice, ele nu ar mai ajunge toamna/iarna prin sate sau chiar orase. Sunt fiinte care au nevoie de mancare, ca si noi oamenii.

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu trebuie să fi așa superstițios, dacă crezi în Dumnezeu nu pățești rele din partea demonilor.

| sierra1 a răspuns:

"nu comentați aiurea dacă nu știți" - e o invitație în a nu-ți răspunde nimeni. Totuși, ce dreak îi aia "drăcușori"?

| adryang78 a răspuns:

E doar o superstiție prostească.

| Iote a răspuns:

Nici tu nu stii ce ai intrebat.
Intrebarea este aiurea.
Dar o intrebare serioasa iti pun eu: cati anisori ai?

| sierra1 a răspuns (pentru adryang78):

Poate că in viziunea întrebătorului o fi altceva, să-l lăsăm pe el să ne lumineze, dacă nu-l deranjăm prea tare