| Monkeyfunky a întrebat:

Ce trebuie sa faci pentru prima oara in viata cand mergi la sala? Adica ok, te duci acolo, te schimbi, iar apoi ce ai face daca nu ai facut exercitii mai deloc in viata? Stiu ca suna penibil, dar sufar de fobie sociala iar azi cand m-am dus acolo si m-am inscris, iar apoi i-am spus tipului de pa receptie ca trebuie sa plec si o sa incep de maine. I-am spus asta ca m-a luat panica de o data vazand atata lume. Daca e cineva dragut/a sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi, m-ar bucura enorm.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

E important si ce faci inainte sa ajungi la sala, mai exact, sa iti faci un program ca sa stii exact ce vrei sa faci in sesiunea aia. Apoi, iti faci geanta care trebuie sa continina: hainele de sala, papucii de sala, haine de schimb, un deodorant, o sticla cu apa si un prosop cu care sa te stergi sau sa il pui pe aparate.

Cand intri in sala, gasesti un loc confortabil si iti faci incalzirea, gasesti pe yt exemple de exercitii usoare de incalzire. Dupa asta, cel putin in primele cateva zile eu doar as proba aparatele, vezi ce face fiecare, te uiti la stickerele de pe el si incerci sa faci un set de 5-10 repetari fara sa pui greutati. Asta o sa te ajute sa capeti incredere.

Dupa ce stii ce fac aparatele si ai programul cand mergi al sala o sa ai mult ami multa incredere in tine pentru ca o sa ai un plan pe care sa il urmezi. In rest, fii politicos, lasa aparatele cum le-ai gasit si o sa fii ok.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-te dimineata foarte devreme sau seara foarte tarziu, cand sala nu este atat de plina.
Vezi pe internet cum sefac exercitiile si le incerci la sala, ori iti iei cateva ore cu un antrenor.

| sabin89 a răspuns:

E, chiar prima dată când te duci, dai și tu bună ziua! la ăia de pe acolo, mai intri în vorbă cu ei, mai spui o glumă...Nu te repezi imediat la gantere.

| LaviniuA a răspuns:

Tragi o dusca inainte, sa capeti curaj laughing glumesc.
Pai te duci si tu, faci incalzirea, apoi iei doua gantere si le vanturi pe acolo... bun cu asta ti-ai antrenat bicepsii. Te duci la oglinda si te admiri cat de umflati sunt. Incerci sa atragi atentia vreunei tipe cu ocazia asta.
Pasul doi... faci cateva tractiuni, cu ajutor, la aparat, daca nu poti singur. Sau lucrezi spatele la scripete, daca nu-ti plac tractiunile. Vezi sa nu-ti pice bara in cap numa si ai grija la postura.
Data viitoare daca mai ai chef sa mergi, poti sa lucrezi tricepsul si pieptul.
Spor.