| Alexandru1323 a întrebat:

Ce trebuie sa invat pentru bacul la romana la uman? Mai detaliat, ca la prosti va rog. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| KristianLarracuente a răspuns:

Salut! În primul rând, doresc să-ți prezint succint structura examenului de bacalaureat la limba și literatura română.
Examenul este constituit din 3 subiecte.
- Subiectul I
A. Întrebări pe baza unui text nonliterar, de obicei text memorialistic, de tip jurnal, etc. Acest subiect testează înțelegerea unui text la prima vedere. Dacă ești atent, cel mai probabil nu vei întâmpina probleme.
B. Redactarea unui text argumentativ. Aici te sfătuiesc să revizuiești structura textului argumentativ. (Pasul 1. Defininirea termenilor/ problematicii puse în discuție; Pasul 2. Exprimarea opiniei cu privire la problematica din cerință: "În opinia mea..."; Pasul 3. Primul argument susținut cu motive din text: "În primul rând...," etc; Pasul 4: Al doilea argument susținut cu experiența ta personală sau culturală. (Dacă se întâmplă să nu existe încearcă să minți convingătorlaughing): "În al doilea rând... ", etc; Pasul 5: Concluzia)
- Subiectul al II-lea
Aici o să ai un fragment de text literar aparținând genului epic, liric sau dramatic. Te sfătuiesc să revizuiești perspectiva narativă, relația dintre ideea poetică și mijloacele artistice, rolul indicațiilor scenice, caracterizarea de personaj și curentele literare, astfel încât să fii capabil să redactezi un text de mici dimensiuni pentru toate menționate mai sus.
- Subiectul al III-lea
Aici vei avea de redactat un eseu de analiză literară de minimum 400 de cuvinte.
Te sfătuiesc să revizuiești:
©Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă
©Moara cu noroc de Ioan Slavici
©Ion de Liviu Rebreanu
©Baltagul de Mihail Sadoveanu
©Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu
©Enigma Otiliei de George Călinescu
©O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale
Pentru operele menționate mai sus ar trebui să fi capabil să redactezi eseuri de analiză literară cu privire la caracterizarea de personaj și relația dintre două personaje.
©Floare albastră sau Luceafărul de Mihai Eminescu
©Plumb de George Bacovia
©Flori de mucigai sau Testament de Tudor Arghezi
©Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga
©Riga Crypto și lapona Enigel de Ion Barbu
De asemenea, pentru aceste opere lirice ar trebui să poți redacta eseuri de analiză literară.
Succes!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce trebuie sa invat pentru bacul la romana ...ca la prosti "

vezi cuprinsul manualelor din clasele 9-12

| gabicoo a răspuns:

Toată materia!

| Yuoia a răspuns:

Detaliat: toata materia de la lb. romana a celor 4 ani de liceu.