| Mihai651 a întrebat:

Ce vrea sa zica fizica chimia si biologia ca nimic nu se pierde totul se transforma? ca si omul nu moare? ca maiare alta viata sau ce?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Corpul ("hardware") si sufletul ("software") a omului sunt paralele.

Dupa moarte, corpul se transforma fizic si chimic.

Cu sufletul nu stim inca ce se intampla, asa cum nici cei de acum 100 ani n-au stiut ce inseamna un program de calculator sau un film etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fizica si chimia fac referinta doar la materie, nu la viata de apoi

| dannyel86 a răspuns:

"Nimic nu se pierde, totul se transforma".
Cel mai sugestiv exemplu este circuitul apei in natura.
Asa si omul; dupa ce moare, devine ingrasamant pentru pamant si hrana pentru celelalte vietuitoarele (terane si/sau subterane). Credinta intr-o divinitate si subiectele ce tin de spiritualitate, reincarnare nu se intersecteaza cu stiintele exacte, ca biologia, chimia, fizica.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu moare, de fapt, doar trupul se distruge, sufletul omului e nemuritor oricat ne ar fi de greu sa percepem asta. D upa un timp se naste din nou in alta parte si are o viata diferita de precedenta. Dar tot o forma umana are si isi continua ciclul evolutiv, fapt stabilit de Inteligenta primordiala ca omul sa tinda spre perfectiune. Exista cazuri in lume de copii care isi amintesc in detaliul viata precedenta, unde au trait cine au fost si cum si au aflat sfarsitul. Fiind la mii de km de locul respectiv pur si simplu n ar avea cum sa stie astfel de detalii amanuntite.S unt documentare de genul despre reincarnare.

| Mihai651 explică (pentru HazelEyes77):

Deci din ce in ce o sa fie mai bine? adica daca in viata asta am avut parte de pcu-uri si de astea, altundeva o sa fie o viata si mai buna? adica mult mai evoluata? si mai aproape de perfectiune?

| Vvistula a răspuns:

Nu, vor sa zica despre corpul omului care moare ca se transforma in ingrasamant. Nu cred ca Chimia si biologia admit existenta sufletului deci nu are legatura cu alta viata si strict cu corpul uman care e legat de chimie si biologie.