| Duckky a întrebat:

Ceausescu a fost un om bun sau rău pe vremea comunistă?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

La caracter nu cred ca era rau, dar era un stalinist devotat si asta a produs mult rau.

4 răspunsuri:
| Miuletz a răspuns:

A fost un om bun desi avea probleme cu, cultul personalitatii dupa ce s-a intors din Coreea. Este singurul om care chiar a facut ceva pentru tara asta. Trenurile, metroul, autobuze, cladiri, cam tot ce avem se datoreaza lui. Am fost prima si singura tara care si-a platit toate datoriile. Oamenii cred ca a fost un om naspa ca nu se traia foarte bine (oricum se traia mai bine decat acum) dar nu realizeaza ca eram in perioada dupa al doilea razboi mondial totusi. Daca nu era el singur eram mai rau ca Africa, si toate lucrurile cu care ne mandrim sau oameni care ne-au facut mandrii ca suntem romani au fost facute de el sau pe vremea lui (cu exceptia lui Simona Halep).

| johnnny123 a răspuns (pentru Miuletz):

Detinutii politici care au murit in chinuri groaznice la Canalul Dunare-Marea Neagra si prin alte lagare te-ar contrazice.

"Realizarile" pe care spui ca i le "datoram" lui Ceausescu au fost facute pe un munte de cadavre.

Oricine poate sa construiasca metrouri daca tot ce are de facut este sa dea un ordin, iar aparatul sau de represiune vegheaza ca ordinul sa fie dus la capat cu orice cost uman.

Hai sa nu ne mai dam cu parerea la varsta de 16 ani despre cat de "bun" a fost Ceausescu. Incearca sa traiesti o luna cu salam cu soia si eugenii, fara curent si apa calda si cu teama constanta ca ai putea fi ridicat de pe strada si bagat intr-o duba si mai vorbim apoi despre cat de bun era Ceausescu.

| suntserios a răspuns (pentru Miuletz):

Ce a facut pentru tara? A închis-o si a distrus personalitatea poporului. A infometat si a chinuit un popor intreg 40 ani pentru a isi satisface megalomania lui.

Eu nu ii multumesc lui Ceaușescu ca avem tara plina de blocuri gri, inghesuite, strambe si construite cu materiale de prosta calitate.

Eu nu ii mulțumesc lui Ceaușescu ca a distrug jumtate din Bucuresti ca sa aduca oamenii la oras sa eu controleze mai usor.

Eu nu ii mulțumesc lui Ceaușescu ca oamenii mamcau resturi ca el sa plateasca niste datorii.

Nu poti spune sub nicio forma ca se traia mai bine... Ce era mai bine? Ca iti era frica sa vorbești? Ca aveai curent 2 ore pe zi, ca stăteai 4 ore la coada la lapte sau ca nu aveai voie nici ca iesi din tara? Ce rahat era mai bine?

Stii ce se intampla daca nu era Ceaușescu? Avea alt idiot comunist care poate distrugea tara si mai rau.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Senatores boni viri, senatus autem mala bestia.