| Radandam a întrebat:

Cei care ați avut covid 19 sau ați auzit pe cineva care a avut și știți cum s-a tratat puteți răspunde. Deci, ce medicamente ați luat pentru a va vindeca de Covid19? Cât timp ați luat pastilele? In cât timp v-a trecut? Fără răspunsuri aiurea, răspundeți strict la întrebări dacă știți. Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Preventie este cel mai important, poti sa iei vitamina D care o sa te ajute cu sistemul imunitar pe timp de iarna. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21527855/

Cat despre covid, se trateaza in majoritatea cazurilor ca pe orice alta gripa. Somn, izolare, si monitorizarea temperaturii. Dar daca esti tanar si nu esti imuno-compromis, nu vei crapa. Poftim rata mortalitatii covid in Italia. https://www.statista.com/......-in-italy/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tratamentele medicamentoase se dau de medic nu dupa ureche pe TPU.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nici un simptom = nici un medicament
simptome vagi = paracetamol
simptome mai rele decat vagi = doctor... NU te tratezi singur, asta nu e o raceala amarata, din asta poti muri

| Valy4567 a răspuns:

NU există niciun medicament care să te vindece de Covid-19. Singurul care poate distruge virusul (să te vindece) este sistemul tău imunitar. Există medicamente pentru ameliorarea simptomelor, iar în situații grave e de preferat internarea în spital.

| Darkwish90 a răspuns:

Salut, am luat ce mi-a recomandat medicul de familie Azitrox 500 mg timp de 5 zile, paracetamol, tot complexul de vitamine și multe ceaiuri, a fost ok, am avut gust și miros de abia pe 8 ianuarie, iar eu virusul l-am luat în decembrie pe 20, și acum în momentul de față am ceva probleme cu gustul la mâncare, de exemplu la carne, are un gust ciudat...

| Emaaa129865 a răspuns:

A avut o prietenă de a mea simptome și a tratat-o ca pe o răceală, a băut ceai cu lămâie și a luat vitamina C de supt, au zis că e bună pentru așa ceva. Dacă e grav îți recomand să mergi la doctor.