Întrebare recomandată | AndraLavi a întrebat:

Cei care muncesc zilier (fara contract) si iau banii la final de lucru o sa aiba cumva probleme in sensul in care statul nu opreste nimic? Adica trebuie sa isi plateasca ei singuri sau cum?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca zilier fără contract, deloc, ești la negru. Ilegalist și tu și patronul.
Zilier cu acte nu te poate ține 365 de zile. Astfel plătește impozitul după tine și atât. Zilier înseamnă o muncă ocazională, nu permanentă.
Poți să faci demersuri să îți plătești tu CAS, CASS, dar după ce faci contractul cu ei, trebuie să depui o sumă minimă din buzunarul tău ca să meargă aceste asigurări, dacă ai venituri din care să le plătești.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bingo!

| Frank51 a răspuns:

Daca ar merita ar fi ok, adica frate sa ai autostrazi, tren la fiecare 10 minute, autobuze noi, sistem de sanatate la care sa nu stai 3 luni programat, si asa mai departe, atunci as platii eu personal contributii. Dar daca eu sunt vai de capul meu, si fac niste bani(chiar daca e ilegal), prefer sa am ce manca eu si familia mea, decat sa dau la stat.

| CoconutMind a răspuns (pentru Frank51):

Din păcate, o logică justă!

| sadrian46 a răspuns (pentru Frank51):

Dacă tu nu dai, și altul nu dă, și toți judecă ca tine, statul se prăbușește și moare, și atunci mori și tu și familia ta, cu mâncarea în gură. Așa că norocul statului și al nostru al tuturor, din acest stat, este că ceilalți nu gândesc ca tine. Avem mare noroc cu asta și mare nenoroc cu cei ce gândesc ca tine.

| Frank51 a răspuns (pentru sadrian46):

Era vorba de o persoana, si de o situatie foarte grea. Dar asta e mentalitatea romanilor, nu conteaza cati bani iei, dai la stat ca sa fie bine, phwaha. Tu te auzi? Astia iau pensii speciale(pe care apropo vor sa le impoziteze in sfarsit) si tu compari viata unui amarat? Nu am zis ca sustin asta, pur si simplu suntem oameni si gandim, trebuie sa ajutam oamenii care au mai putini bani, sau situatie naspa, dar cui ii pasa de ei ha? Vad ca tie sigur nu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Frank51):

Vorbim discuții.
- Bună ziua, nea Istrate.
- Șapte pui de rață, frate!
- Nea Istrate, tu ești surd?
- Uite-acu trecu un cârd.