| ExpertMen a întrebat:

Cei care se pricep la airsoft:Care dintre cele 2(CO2 sau GreenGas) dezvolta o putere mai mare?

Si acest pistol este bun?: http://ptm.ro/1f

Răspuns Câştigător
| robijam a răspuns:

Depinde, de obicei cele pe CO2 sunt mai puternice. Nu cumpara arme de airsoft second hand sau de ocazie, e foarte posibil sa iei teapa la asa un pret mic, mai bine o cumperi noua, si dai 20 - 30 de lei in plus cu tot cu consumabile. Cauta pe site-urile astea : airsoft.ro, echipament militar si airsoft cluj, cu mine cei 3 au fost foarte prompti si am primit comanda dupa o zi de la lansarea ei. Spune cam ce arma vrei si ce vrei sa faci cu ea si iti spun ce ti s-ar potrivi.

| ExpertMen explică (pentru robijam):

Pai ce arma...un pistol, nu ma bag la ceva mai scump, sunt incepator in domeniu.
Mai intreb si eu odata sa ma lamures mai bine:Am intels ca CO2 este mai puternic decat GreenGas, dar cu cat(adica ma refer la distanta la care poate ajunge bila)

| robijam a răspuns (pentru ExpertMen):

Nu se pune neaparat problema de distanta, am spus ca in general sunt mai puternice si tine un cartus mai mult decat la un gas-operated. Daca iti iei ceva, ia-ti un nbb pe gaz, nu te baga la co2-uri pentru ca sunt mai greu de intretinut, la un gas operated bagi in el gazu' ca in bricheta. Uite aici http://www.airsoft-cluj.ro/......l-gaz.html Cauta ceva sub 200 de RON si arata-mi ce vrei sa iti iei. Prima mea arma a fost un co2, dar na, am avut buget mai mare aprox 400 de lei.

| robijam a răspuns (pentru ExpertMen):

Da, e foarte bun pentru un incepator, are incarcator pe 2 "nivele" adica intre bilele dublu. E destul de puternic are accuracy destul de bun, singurul lucru rau e ca e full plastic exteriorul si nu are siguranta si restul realiste, cei de la airsoft cluj sunt foarte prompti. Ti-l recomand, dar vezi cumpara gaz, si bile de.20, daca mai e ceva sa ma intrebi.

| ExpertMen explică (pentru robijam):

Am ales sa cumpar astea:
1. Pistol:http://alturl.com/6py5e(daca stii altul mai bun imi poti arata)
2.Gaz:http://alturl.com/8vg2d
3.Bile:http://alturl.com/bf6nd
Acuma pentru inceput bilele cred ca sunt suficiente la fel si gaz-ul.(daca nu imi poti sugera altceva).
Am inteles ca ai cumparat de pe airsoftcluj", cum este cu punctele de fidelitate? Eu daca iau pistolul ala acumulez 119 puncte, as putea sa iau ceva bile sau gaz pe ele?(stiu ca trebuie sa cumpar de 150lei ca sa nu mai platesc curier, si ma gandeam ca daca iau pe pct ar fi normal sa nu il mai platesc transportul).
Mersi mult pentru tot timpul acordat, meriti mai mult decat o bere!

| robijam a răspuns (pentru ExpertMen):

Cu punctele habar n-am ce e, eu am cumparat inainte de chestia asta cu punctele. Cand il comanzi, comanda prin telefon si intreaba ce e cu punctele, daca poti spune-mi si mie ce e cu ele. Oricum ai facut alegeri bune, bilele Shoot One nu sunt cele mai bune dar sunt decente raport calitate - pret, bune pentru un incepator, gazul la fel, daca ai folosi red gas sau altceva, te trezesti cu incarcatorul crapat sau chiar poate sa iti explodeze in timpul ce il incarci deoarece este din plastic. Daca mai e ceva sunt bucuros sa iti spun, imi poti trimite mesaje pe privat daca vrei.

Oricum, dupa ce le cumperi, pistolul se tine INTOTDEAUNA descarcat si separat de bile, pentru ca iti spun din propria experienta, am facut o chestie dinasta, l-am lasat incarcat, m-am jucat cu el in mana, si m-am impuscat, si da, a fost dureros, norocul meu a fost ca aveam butelia de CO2 aproape descarcata.

| ExpertMen explică (pentru robijam):

Am facut comanda si m-au lamurit si cu pct de fidelitate uite aici:
http://www.airsoft-cluj.ro/puncte-loialitate

Mai imi trebuie cateva sugestii de la tine:
1.Cat de mult trebuie sa incarc cu gaz(adica cate secunde trebuie tinut)
2.Am inteles ca mai trebuie desfacut si uns cu ulei siliconic din timp in timp(pe tubul de gaz scrie ca contine chestia aia, deci mai trebuie?)
PS:nu iti pot trimite mesaje pe privat, scrie ca accepti numai mesaje de la prieteni.

| robijam a răspuns (pentru ExpertMen):

Uleiul siliconic nu e neaparat, uleiul siliconic e mai "neaparat" la replicile AEG, apropo baga-ma la prieteni. La incarcarea cu gaz, cred ca va scrie in manual, fiindca eu nu ma stiu la astea. Eu numai bag capsula si insurubez.