| Madaaa05 a întrebat:

Centrala pe lemne fie mica fie mare are nevoie de gauri la perete sau geam deschis?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod normal, da! Cat ai vrea tot mai lasa fum in interior.
Redau din sfaturile unui specialist:
"Conform regulilor de protectie impotriva incendiilor, usa camerei tehnice trebuie sa se deschida spre exterior, similar cu cele de la magazine, scoli si alte spatii publice, pentru a permite iesirea facila si rapida atunci cand este nevoie.
Peretii care nu sunt comuni cu locuinta trebuie sa includa goluri cu vitralii, geam termopan sau panouri, care cedeaza la un anumit nivel de presiune, prevenind exploziile violente.
Astfel: pentru constructii din beton armat se recomanda 0. 03mp de gol la fiecare metru cub din volumul net al incaperii (fara cel ocupat de echipamente) pentru zidarie se indica 0. 05mp de gol pe metru cub."

2 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Sigur ca nu, doar ca daca nu are atunci... mori
deci...

si, btw, "geam deschis"... PE BUNE?!? o sa ai toti peretii si mai ales tavanul "vopsiti" cu funingine

| Saiko93 a răspuns:

Asa ar fi indicat