| KanbinaSHI a întrebat:

Cer seriozitate mare! Imi putetti explica indetaliat cum sta treaba la centrele de plasament? Am inteles ca ajungi la o anumita varsta sa stai chiar si intr-un camin sau apartament ceva de genul. Si dupa ce imi explicati cum este la un centru de plasament va rog mult sa imi spuneti daca ai voie si cu un nimal de companie acolo. De exemplu eu am o catelusa de rasa mica Bichon Maltez care e blanda. Deci? DAU FUNDA LA CEL MAI LOGIC SI CEL MAI FOLOSITOR RASPUNS

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Acolo se ajunge in situația in care se constata ca mediul de acasă nu e unul benefic pentru tine. Asta înseamnă caz grav de sărăcie, abuz etc. Sunt camere in care stau mai mulți copii, nu îți da nimeni un apartament, nici măcar o camera doar a ta, trăiți la comun. Vei avea baie, Bucătărie unde poți găti și tu, depinde de centru și de oraș, unele sunt msi mari și mai dotate, altele sunt adevărate închisori la cum arată. Se poate sa fii dat in plasament la un asistent maternal, sa traiesti intr-o familie, dar nu știu in ce condiții, sunt multe formalități și putini asistenți care mai pot primi copii. Animalul ar trebui sa fie ultima ta grija, nu e un mediu tocmai fericit, nu ajunge nimeni de drag acolo, iar unii copii pot fi foarte rai și chiar violenti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista apartamente unde se duc copii in plasament, sunt cladiri mari, numite "Casa copilului" sau "centrul de plasament pentru copii", unde toti copii sunt tinuti sub cheie, respectand orar strict. Repartizarea lor se face pe grupa de varste si stau cate 4 sau 10 in camera, depinzand de marimea dormitorului.
Animalele de companie nu au ce cauta in aceste centre, fiind interzise.
Din pacate, regulile si legile acestor camine sunt foarte stricte si nu se pot incalca de nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si centre de plasament sub forma de apartamente conduse de asistenti maternali.

Acolo ajungi daca statul considera ca e cazul sa intri in sistemul de protectie sociala... dar pana la 18 ani cand te zboara in strada.

Ai noroc daca primesti mancare si haine acolo, gandesti prea departe daca tu iti imaginezi ca devii independeta si te muti cu cainele la centrul de plasament.

| Aimwork a răspuns:

Nu cred ca gasesti experti pe aici dar sunt sigur ca nu ai voie cu catelul.
Eeeesti ok?

| DragosMarian98 a răspuns:

Eu sunt din centru de plasament(camin) lasa-mi Facebook-ul tau si iyi pot spune m-ai multe

| DragosMarian98 a răspuns:

Nu ajungi la abumita varsta acolo! Ori te dau parintii, ori te ia protectia copilului, ori fugi tu de acasa si poti ajunge acolo. Nu ai voie cu animale de companie. Intr-un camin daca nu esti, poti foarte si cel mai sigur sa ajungi o tarfa. Te va distruge pe scurt daca acasa ai conditii si c-am tot ce iti doresti!

| originalll a răspuns:

Dacă vrei să ajungi pe viitor cu traume psihice și-ți place să fii victima abuzurilor sexuale n-ai decât, te poți duce. Dar nu uita, că mai bine ca la tine acasă, cu familia ta, nu-i nicăieri... Te bate vreun gând să te duci acolo? Dacă tot vrei să te muți altundeva, te pot lua eu la mine. Am o cameră modernă de 2/2, cu hol pe mijloc, fără curent și căldură. Dar am o saltea relaxa, cu noi doi peste ea s-ar face lumină nonstop.