| Flaviucu a întrebat:

Chiar nu ma pricep la masini dar totusi am o intrebare. De unde se poate achizitiona o masina in rate/leasing? Ce rata ar trebui platit lunar pe o perioada de 5 ani daca masina valoreaza 5000 de euro? Trebuie un avans inainte? Daca da, de unde se poate daca se poate?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei masina second hand cel mai bine e sa te duci direct la banca si sa iti iei un credit. pentru 5000E pe 5 ani vei plati rata cam de 500-600 ron pe luna

| Flaviucu explică (pentru suntserios):

Problema e ca am condract de munca determinat pe 7 luni, nu-mi ofera nicio banca un imprumut atat de mare cu acest contract.

| suntserios a răspuns (pentru Flaviucu):

Pai si atunci de ce mai intrebi de rate?

| Flaviucu explică (pentru suntserios):

Nu este neaparat sa faci un imprumut bancar pentru a-ti lua masina in rate, daca nu ai inteles intrebarea nu inteleg de ce te-ai bagat.

| suntserios a răspuns (pentru Flaviucu):

Pai si cum ai vrea tu sa faci rate daca nu te crediteaza cineva?

| Dastlast a răspuns:

Masina in rate se poate achizitiona in doua moduri:
1) Mergi direct la un dealer autorizat al marcii de masina. Ei au diverse colaborari cu banci si iti vor face o oferta de leasing. Rata depinde de mai multi factori.
2) Iti faci imprumut la banca si platesti rate acolo, cumparand masina "cu banii jos". Iarasi, ratele variaza de la banca la banca.

Este bine ca in ambele situatii sa aduni minim 3-4 oferte pe care sa le compari, si sa intrebi mereu daca nu sunt si costuri ascunse. Ei sunt obligati sa te informeze de costuri ascunse. Este esential sa ai un loc de munca si un salariu pe baza de contract, altcumva nu ai cum sa te inscrii la rate/leasing.