Elianna
| Elianna a întrebat:

Cine imi poate spune de unde pot lua (cumpara) o moneda de arama (cupru 100%), indiferent de valoarea ei? Nu ma refer la numismati, la bani de colectie, ci la monedele care circula azi in lume. La noi, moneda de 5 bani este doar otel suflat cu cupru, iar moneda de 50 de bani este de alama (cupru aliat cu zinc).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu nici o moneda nu este din cupru curat, de regula este dintr-un aliaj cu cupru, asa ca nu stiu daca o sa gasesti. Incearca la magazine cu produse metalice, poate gasesti cupru. Numai bine!

| IoanaZUZULINA a răspuns:

Da dar nu prea se gaseste monede din cupru curat in roamania! daca ai posibilitate incearca in alte tari scuze dar nu te pot ajuta