| Ch3ls3a91 a întrebat:

Cine imi spune si mie o concluzie despre comunismul in Romania?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cică ar fi fost fain de tot pe atunci!

| minrest a răspuns:

Un sistem totalitar, impus de un stat strain, lipsa tuturor libertatilor, umilinte si saracie. Inegalitatea sociala era extrem de mare, cine era gestionarul unei statii de schimb butelii sau orice nu se gasea, avea valuta si facea ce voia, cine avea functie mare in partid putea si sa te omoare si nu patea nimic.

| Lioana a răspuns:

Se spunea în glumă despre inițialele PCR (Partidul Comunist Român) că vin de la Pile, Cunoștințe și Relatii, din cauză că nu se găsea mai nimic în magazine dar cine avea pile la magazin primea cate ceva pe sub mana. Când se aducea marfa de import erau cozi kilometrice și se termină repede. Dacă era o coada undeva lumea din jur se așeza repede la rând și abia după aceea întreba ce se vinde acolo.
Pâinea, faina, zaharul, uleiul și untul erau la rație. In schimb piețele erau pline de marfa autohtonă de calitate.

| PumpkinDoll a răspuns:

Era bine da nu prea, din spusele multora

| Logann a răspuns:

Iti erea foame si napsa. Si venea unu la teve care era gras. Si cam toti erau grasi de la TV. Ffffff naspa. Nu pot sa subliniez asta mai mult. A, si ceva ceva soia pe cartela.

| doctorRailgun a răspuns:

La nivel de individ sistemul ingradea in anumite sectoare expresia individuala dar pentru viitorul natiunii era mai bun decat capitalismul.
Am spus "in anumite sectoare"pentru ca expresia individuala nu era complet ingradita, in afara cazului cand adoptai o politica considerata inoportuna, insa si aici e discutabil daca tinea de sistemul comunist ca ideologie sau era un apanaj necesar unui stat puternic sau totalitar -spun asta pentru ca si in Germania zilelor noastre (considerata tara capitalista si pilonul central al Uniunii Europene, dupa unii) avem acum un sistem cu trasaturi pe alocuri neo-comuniste, care te va baga la inchisoare daca indraznesti sa contesti gazarea evreilor de catre evrei -cu conditia sa ai suficienta popularitate ca sa fii considerat de sistem un potential pericol, si in asta consta si diferenta dintre ei si sistemul comunist de sorginte veche, ceva care tine de statistica, pentru ca ala mazilea pe toata lumea, pe cand aici, evident, cati oameni se pot bucura de popularitate?

Avantajele comunismului din Romania nu veneau neaparat din cauza sistemului comunist luat in totalitate ci datorita faptului ca una dintre caracteristici era izolarea, ceea ce a franat in mare globalizarea sau diluarea valorilor nationale, sa ii spunem asa, si a permis o dezvoltare curata a culturii si identitatii romanesti.

O concluzie este greu de tras din cateva propozitii, s-ar cere scrierea a zeci de carti pentru o intelegere mai profunda a complexitatii problemei.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorRailgun):

Ha, ha, ha, ce fantezii! La inceput comunismul din Romania a fost anti-national si a propus si indeplinit dezbinarea (ruperea) tarii. Abia cand Ceausescu s-a luat dupa Mao si Kim Ir Sen ne-am trezit cu national-comunismul, care nu cultiva identitatea nationala, ci o siluia zicandu-i ca o elibereaza de exploatatori si intinare.

| doctorRailgun a răspuns:

La nivel de individ sistemul ingradea in anumite sectoare expresia individuala dar pentru viitorul natiunii era mai bun decat capitalismul.
Am spus "in anumite sectoare"pentru ca expresia individuala nu era complet ingradita, in afara cazului cand adoptai o politica considerata inoportuna, insa si aici e discutabil daca tinea de sistemul comunist ca ideologie sau era un apanaj necesar unui stat puternic sau totalitar -spun asta pentru ca si in Germania zilelor noastre (considerata tara capitalista si pilonul central al Uniunii Europene, dupa unii) avem acum un sistem cu trasaturi pe alocuri neo-comuniste, care te va baga la inchisoare daca indraznesti sa contesti gazarea evreilor de catre nemti -cu conditia sa ai suficienta popularitate ca sa fii considerat de sistem un potential pericol, si in asta consta si diferenta dintre ei si sistemul comunist de sorginte veche, ceva care tine de statistica, pentru ca ala mazilea pe toata lumea, pe cand aici, evident, cati oameni se pot bucura de popularitate?

Avantajele comunismului din Romania nu veneau neaparat din cauza sistemului comunist luat in totalitate ci datorita faptului ca una dintre caracteristici era izolarea, ceea ce a franat in mare globalizarea sau diluarea valorilor nationale, sa ii spunem asa, si a permis o dezvoltare curata a culturii si identitatii romanesti.

O concluzie este greu de tras din cateva propozitii, s-ar cere scrierea a zeci de carti pentru o intelegere mai profunda a complexitatii problemei.