| anonim_4396 a întrebat:

Cine plateste concediul de risc maternal?

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pe durata concediului de risc maternal se acorda indemnizatia de risc maternal care se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.

| mamidvd a răspuns:

Daca intrebi din punctul viitoarei mamei firma la care lucrezi.
daca intrebi din partea firmei(cine plateste concediul angajatei) atunci banii au sa va vina de la casa de sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa aduc o precizare la raspunsul Mirunei-apostol, deoarece este important de stiut. Angajatorul este cel care plateste indemnizatia si apoi valoarea caesteia se deduce din CAS-ul datorat. (daca in certificatul medical la diagnostic este scris exact asta " risc maternal"). Este importanta aceasta precizare deoarece banii vin foarte greu de la CAS. Am avut o salariata in aceasta situatie si stiu foarte bine, credeti-ma. Daca mai ai si un contabil care nu se ingrijeste de depunerea la timp documentatiei catre CAS... ai de asteptat. Tocmai de aceea leagea stipuleaza acest lucru. Indemnizatia o acorda angajatorul si apoi se deduce din CAS datorat.

| maryyx a răspuns:

Buna ziua. Sunt insarcinata in 14 saptamani si as dori sa ma lamuriti cu privire la 2 probleme, daca se poate:
1 De ce la varsta a sarcinii imi pot lua concediu pentru risc maternal?
2. In cazul in care intru in concediu de risc maternal care sunt contributiile pe care mai trebuie sa le plateasca angajatorul? Va rog sa imi spuneti si baza legala ( trebuie sa arat firmai resp).

Va multumesc anticipat pentru un raspuns prompt.

Cu stima,
maryyx