| Rock_4403 a întrebat:

Cine stie cum se numeste orasul acela unde puscaria e pe str.libertatii, cimitirul pe str.invierii etc?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Orasul Caracal este cunoscut prin cele 7 minuni: S-a construit un bloc si s-a uitat macaraua in interior.
A luat foc sediul pompierilor.
S-a furat usa politiei.
Cimitirul e pe strada Invierii.
Brutaria e construita pe strada Foametei.
Inchisoarea e pe strada Libertatii.
Exista o singura scoala si se numeste Scoala nr. 2.

10 răspunsuri:
| dulcik a răspuns:

Caracal laughing

| Christinne a răspuns:

Caracalhappy

| usernamemada a răspuns:

Caracalbig grin

| Vizitiul a răspuns:

Cred ca este vorba de Caracal!

| pufulik a răspuns:

Craiova

| lca a răspuns:

Orasul se numeste Caracal. Si din acel ciclu:

Cele 7 "minuni" din Caracal:

-s-a construit un bloc si s-a uitat macaraua in interior

-a luat foc sediul pompierilor

-s-a furat usa politiei

-brutaria e construita pe strada foametei

-cimitirul e pe strada reinvierii

-exista o singura scoala si se numeste Scoala nr. 2

-tribunalul pe strada Libertatii

| JustArmy a răspuns:

Caracal. dar nu este adevarat. eu sunt din karakal. nu exista nici un kimitir pe strada reinvierii. tribunalul nu este pe strada libertatii. nu s-a construit nici un bloc in care sa se uite makaraua. sun 7 skoli, 1 colegiu nationa, 2 likee, profesionala si altele. nu a luat foc sediul pompierilor. a luat foc colegiul national ionita asan cu foarte mult timp in urma. brutarie nu e pe strada foamei. este adevarat, dar nu a spus nimeni, statuia veteranilor avea pusca indreptata spre casa armatei, dar i-au skhimbat pozitia. ce se spune sunt numai aberatii. se poate intampla in orike alt oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orasul stiintei.

| elena a răspuns:

Acolo unde s-a rasturnat carul cu prosti?! Nu poate fi vorba dacat despre CARACAL...brutaria pe strada Foamei.
Sigur am glumit, dar putini stiu ca denumirea orasului vine /poate/ de la numele lui Marcus Aurelius Antonius Caracalla sau /poate/ numele Caracal a fost atribuit de catre cumani, acesta fiind Cara - cale (Cetatea Neagra sau Turnul Negru), sau si mai putini stiu ca acolo se afla Biserica Adormirii Maicii Domnului, care a fost ctitorita de familia Jianu, unde se afla si mormantul haiducului Iancu Jianu, sau ca printre multele personalitati ale orasului/municipiu in 1994/ se numara scriitorul Mihai Drumes, compozitorul de muzica usoara Radu Serban si nu in ultimul rand jurnalistul Marius Tuca.
Nu-i asa ca ne-am schimbat impresia despre Caracal, iar intre timp si strada cimitirului s-a schimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caracal