| Mirel4412 a întrebat:

Cine stie de ce procesoarele Intel xeon sunt asa scumpe? De ex Intel platinum xeon 8180 de 2, 5 ghz e 10000 euro nou din ce am vazut. Daca i9 gen10 nu e nici 1000 de euro si e "cel mai bun", de ce Intel xeon gold care e mai vechi e 2-3000 euro? Poate am gresit si sunt mult mai ieftine, poate stie cineva mai bine ca mine

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru ca sunt destinate serverelor, adica chestiile alea pe care le detin marile corporatii, si pe care stau datele noastre, fie ca e vorba despre stocare simpla, capacitate de streaming, inteligenta artificiala, sau orice altceva.
Pretul se regaseste si in tehnologiile folosite, de exemplu in tabara Intel doar aceste procesoare suporta RAM cu ECC (Error Correction Code).
Deasemenea, suporta cantitati mai mari de ram, si au suport pentru Quad Channel.
Sunt fabricate din cele mai calitative waffere.
Inglobeaza mult mai multe nuclee decat produsele consummer, insa cand acest lucru e valabil, frecventele atinse sunt mici.
Pentru workstation-uri exista modele de Xeon cu mai putine nuclee, dar frecventa ridicata.
Sunt scumpe si ele, insa companiile ce le folosesc isi scot investitia in cateva luni.
Daca nu ar fi existat AMD, am fi avut si acum procesoare cu 4 sau poate maxim 6 nuclee pe piata mainstream.
Si ar mai fi de amintit ca multe placi de baza ce suporta Xeon, au suport multi-socket, de obicei 2, dar am vazut si cu 4.
Dar de regula, nu lucreaza in tandem, ci alternativ.

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca is Xeon is procesoare de server, nu de bagat in pc pentru cs-go.