| ASDW4LIFE a întrebat:

Citeam cu putin timp inainte ca Windows XP sa iasa din suport ca China dorea sa faca propiul lor sistem de operare. Au mai facut-o?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

NeoKylin :)
https://www.youtube.com/watch?v=Z9T39O4CHzo
La o prima privire, seamana mult cu Windows Xp, doar ca are alte culori si abordari usor diferite.

| doctorandus a răspuns (pentru dannyel86):

Da, are tema care seamana cu XP, in rest... nici macar nu e Windows, e Linux.

| dannyel86 a răspuns (pentru doctorandus):

Sistemul de operare autohton a fost creat tocmai ca sa faca concurenta celor de la Microsoft (Windows e cel mai folosit in China - probabil ca in intreaga lume).
Era si normal sa se foloseasca de Linux pentru a anihila suprematia Microsoft.

| ASDW4LIFE explică (pentru dannyel86):

Eu citisem ca au facut asta deoarece ei pe calculatoarele guvernului aveau Windows XP si in vreo 40 de mii de calculatoare sa pui un nou Windows e costisitor.

| dannyel86 a răspuns (pentru ASDW4LIFE):

Poate ai si tu dreptate. Dar un sistem de operare fabricat de stat e o mai buna unealta de control a populatiei si al internetului.

5 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Ti s-a raspuns corect tongue
ideea a fost cu, Chinezii ca au vrut codul sursa de la windows, si din cauza vanzarilor foarte mari au si primit-o
insa asta a fost odata, acum, ala fiind evident un Linux, au sursele publice si pot sa faca ce vor cu ele
insa in orice caz
LINUX NU E WINDOWS, poti sa faci tot ce faci pe windows, cu o exceptie, absoluta: jocuri, sunt si jocuri pe Linux (valve/steam a portat o tona), dar marea majoritate a jocurilor de nivel foarte inalt nu sunt (World of Warcraft, Battlefield, FarCry, etc.), pentru ca depinde de producator si foarte putini producatori fac suport de macOS, cu atat mai putin de Linux, si cu toate ca poti sa pui un emulator (wine) de Linux, ai o tona de probleme greu de rezolvat, si poate sa crape oricand (esti intr-un raid in wow si iti crapa emulatorul, si se face wipe, pai esti dat afara din ghilda cu suturi in kur)

in concluzie, ala fiind Linux, consider ca raspunsul la intrebarea ta e:

Da, dar numai partial!